salt:hasText
| - Chronická toxicita/subchronická toxicita
Ve studiích na zvířatech zkoumajících subchronickou a chronickou toxicitu paracetamolu u potkanů a myší byly nalezeny léze gastrointestinálního traktu, porušená hematopoéza a degenerace jaterního a renálního parenchymu včetně nekrόzy. Příčiny těchto změn jsou připisovány mechanismu účinku (viz výše) a metabolismu paracetamolu. Metabolity, které jsou odpovědné za toxické účinky a odpovídají orgánovým změnám, byly prokázány i u člověka.
Ve studiích na zvířatech způsobovala kyselina acetylsalicylová vředy a krvácení gastrointestinálního traktu. Byla zaznamenána progrese renální insuficience, jestliže byla kyselina acetylsalicylová užívána ve vysokých dávkách při akutní a chronické léčbě.
V experimentu na zvířatech bylo zjištěno, že kofein způsobuje vředy gastrointestinálního traktu a jaterní a renální insuficienci, jestliže byly užívány vysoké, terapeuticky nevhodné dávky po dlouhou dobu. Podle výsledků získaných v experimentech na zvířatech není možné vyloučit zvýšené podráždění gastrointestinálního traktu, pokud podráždění podávané kombinace převyšuje podráždění jednotlivých látek.
Výsledky získané z použití kombinace paracetamolu a kofeinu u potkanů a myší odhalily protichůdné nálezy týkající se možnosti zvýšeného hepatotoxického rizika kombinace. Existuje také důkaz získaný z experimentů na zvířatech, že obsah kyseliny acetylsalicylové v kombinaci snižuje hepatotoxický potenciál paracetamolu. Není současně možné objasnit významnost těchto zjištění pro člověka.
6-měsíční studie na potkanech zkoumající kombinaci kyseliny acetylsalicylové, paracetamolu a kofeinu nezjistila žádné neočekávané toxické účinky. Neexistují žádné výsledky týkající se možnosti zvýšeného rizika analgetické nefropatie.
Mutagenní a karcinogenní potenciál
Kyselina acetylsalicylová byla obsáhle studována in vitro a in vivo ohledně mutagenních účinků. Přehled těchto zjištění neodhalil žádné relevantní podezření na mutagenní účinek.
Obsáhlé studie neukázaly žádný důkaz významného genotoxického rizika paracetamolu v terapeutických, t. j. netoxických dávkách.
Kofein má, podobně jako jiné methylxanthiny, potenciál poškodit chromozomy in vitro . Přehled vědeckých výzkumných studií týkajících se metabolismu a mutagenecity kofeinu naznačuje, že mutagenní účinky nejsou in vivo očekávány.
Dlouhodobé studie na myších a potkanech neprokázaly žádné karcinogenní účinky paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu. Dlouhodobé studie kombinace těchto 3 látek nebyly provedeny.
Reprodukční toxicita
Paracetamol, kyselina acetylsalicylová a kofein prochází placentární bariérou.
Studie na zvířatech neodhalily žádný důkaz poškození plodu paracetamolem.
Experimenty s některými druhy zvířat zjistily, že salicyláty mají teratogenní účinky. Po prenatální expozici byly popsány poruchy implantace, embryo- a fetotoxické účinky, jakož i poruchy schopnosti potomstva se učit.
Bylo zjištěno, že velmi vysoké dávky kofeinu přinášely protichůdné výsledky týkající se poškození plodu u různých druhů zvířat (potkani, myši, králíci).
(cs)
|