salt:hasText
| - Starší pacienti, děti, pacienti s poškozením jater, alkoholici nebo pacienti s chronickou podvýživou, jakož i pacienti užívající současně s léčbou léky mající vliv na indukci enzymů, mají zvýšené riziko intoxikace s možným fatálním koncem.
Symptomy a léčba předávkování kyselinou acetylsalicylovou a paracetamolem se skládá z jednotlivých symptomů a terapeutických možností obvykle popsaných pro intoxikaci jednotlivými látkami.
Kyselina acetylsalicylová
Akutní intoxikace s možným fatálním koncem se může u dospělých vyskytnout po požití jednotlivé dávky 10 g nebo vyšší kyseliny acetylsalicylové, a u dětí po požití jednotlivé dávky 3 g nebo vyšší. Úmrtí obvykle nastává kvůli respiračnímu selhání.
Příznaky akutní intoxikace kyselinou acetylsalicylovou
Plazmatické hladiny 300–350 μg/ml kyseliny acetylsalicylové a vyšší mohou vyvolat toxické symptomy a hladiny přibližně 400–500 μg/ml způsobují komatόzně smrtelné stavy. Kromě poruch acidobazické rovnováhy je pozorována porucha elektrolytové rovnováhy (např. hypokalemie), hypoglykemie, kožní vyrážka, jakož i gastrointestinální krvácení, hyperventilace, tinnitus, nausea, zvracení, zhoršení zraku a sluchu, bolesti hlavy a závratě. Závažné případy předávkování se mohou projevit jako delirium, tremor, křeče, záchvaty pocení, dehydratace, hypertermie a kóma.
V protikladu k symptomům akutního předávkování se chronické předávkování kyselinou acetylsalicylovou projevuje poruchami ovlivňujícími centrální nervový systém („salicylismus“; viz bod 4.8).
Užití vysokých dávek může být spojeno s výskytem poruch acidobazické rovnováhy, jakož i s retencí sodíku a vody, u jednotlivců s odpovídajícími dispozicemi.
Paracetamol
Užití nadměrné vysokých dávek paracetamolu může mít za následek vyvolání intoxikace s 24–48h zpožděním. U lidí může vést perorální podání dávek převyšujících 6 g paracetamolu, spojených s plazmatickými hladinami 200–300 μg/ml po 4h, 100–150 μg/ml po 8h, 50–80 μg/ml po 12h, 30–45 μg/ml po 15h, k poškození jaterních buněk s fatálním koncem v podobě jaterního kómatu. Hepatotoxicita paracetamolu je přímo závislá na jeho plazmatické hladině. U lidí s jaterním onemocněním je riziko předávkování vyšší. Současné užívání enzymových induktorů a alkoholu může způsobit jaterní insuficienci, dokonce i když jsou užity netoxické dávky paracetamolu. Také byla popsána renální insuficience v důsledku tubulární nekrόzy, avšak ne v souvislosti s výše uvedeným.
Možné symptomy intoxikace paracetamolem mohou zahrnovat
Fáze 1 (den 1): nauzea, zvracení, pocení, somnolence a malátnost.
Fáze 2 (den 2): subjektivní zlepšení zdravotního stavu i přes mírnou bolest břicha, zvětšení jater, zvýšení hladin transamináz a bilirubinu v plazmě, prodloužený tromboplastinový čas a sníženou diurézu.
Fáze 3 (den 3): vysoké hladiny transamináz, ikterus, koagulopatie, hypoglykémie, rozvoj jaterního kómatu.
Paracetamol nesmí být užíván dlouhodobě nebo ve vysokých dávkách. Byly již popsány případy reverzibilní, chronické agresivní hepatitidy, pokud byly užívány denní dávky 3,9 g a 2,9 g po dobu 1 roku. Bylo zaznamenáno, že perorálně užívané denní dávky, které měly za následek jaterní insuficienci, činily přibližně 5,8 g u nealkoholiků, symptomy intoxikace se vyskytují již po 3 týdnech užívání.
Kofein
Symptomy intoxikace se mohou vyskytnout již při dávce 1 g kofeinu, pokud došlo k příjmu v krátkém časovém intervalu.
Příznaky intoxikace kofeinem
Časnými příznaky intoxikace kofeinem jsou zpravidla tremor a nervozita. Intoxikace kofeinem (s příznaky jako nauzea, zvracení, hypokalemie, hyperglykémie, příznaky CNS, kardiovaskulární reakce včetně insuficience myokardu) se může dodatečně projevit v případě požití velkého množství v krátkém časovém intervalu.
Léčba
Terapeutické možnosti pro léčbu symptomů intoxikace se neliší od opatření, která jsou zpravidla prováděna ke snížení absorpce léčivých látek (výplach žaludku a podávání aktivního uhlí), kontrole vody a elektrolytové rovnováhy, jakož i termoregulace a poruch dýchání. Forsírovaná diuréza nepodporuje eliminaci salicylátů a mohla by mít za následek plicní edém. Proto se nesmí používat. Existuje možnost podávat infúze hydrogenuhličitanu sodného a chloridu draselného.
Jestliže již existuje podezření na intoxikaci přípravkem Migralgin (podle obsahu paracetamolu), je užitečné podávat donory SH-skupiny intravenόzně, např. N-acetylcystein, během prvních 8 hodin, po předchozím výplachu žaludku. Výplach žaludku by měl být proveden během prvních 6 hodin od stanovení hladiny paracetamolu v plazmě. Doporučuje se pravidelně stanovovat plazmatické hladiny paracetamolu, jakož i provádět vyšetření jaterních funkcí.
Použití dialýzy může snížit plazmatické hladiny kyseliny acetylsalicylové a paracetamolu. Jiné terapeutické možnosti pro léčbu intoxikace paracetamolem by měly být použity podle obsahu, stavu, klinických symptomů a opatření, která jsou obvykle provedena při intenzivní péči.
Symptomy CNS a záchvaty křečí vzniklé při intoxikaci kofeinem mohou být léčeny benzodiazepiny, supraventrikulární tachykardie pomocí betablokátorů.
(cs)
|