salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina (ATC): Progestageny a estrogeny, fixní kombinace�ATC kód: G03AA12
V klinických studiích provedených s přípravkem Flexyess v Evropské unii/Kanadě a v USA byly vypočteny následující Pearl indexy:
EU/Kanada: Pearl index pro selhání metody: 0,59 (horní hranice 95 % intervalu spolehlivosti: 1,22).�Celkový Pearl index (selhání metody + selhání pacientky): 0,63 (horní hranice 95% intervalu spolehlivosti: 1,24).
USA: Celkový Pearl index (selhání metody + selhání pacientky): 1.65 (horní hranice 95% intervalu spolehlivosti: 2,65).
Antikoncepční účinek přípravku Flexyess je založen na spolupůsobení různých faktorů. Nejdůležitější z nich je inhibice ovulace a změny endometria.
Flexyess je COC obsahující ethinylestradiol a progestagen drospirenon. V terapeutických dávkách má drospirenon také antiandrogenní a mírné antimineralokortikoidní vlastnosti. Nemá estrogenní, glukokortikoidní ani antiglukokortikoidní aktivitu. Toto dává drospirenonu farmakologický profil výrazně se podobající přirozenému hormonu progesteronu.
Z klinických studií vyplynulo, že slabé antimineralokortikoidní vlastnosti přípravkuYAZ mají za následek jeho mírný antimineralokortikoidní účinek.
Flexyess je COC s pružně prodlouženým režimem na základě konvenčního COC YAZ, proto minimální nepřetržitá doba užívání tablet činí 24 dnů a délka intervalu bez užívání tablet je 4 dny.
Multicentrická otevřená randomizovaná studie paralelní skupiny (EU/Kanada) porovnávající přípravek Flexyess s přípravkem YAZ prokázala, že pružný režim, používaný s cílem dosáhnout maximálně dlouhé intervaly bez krvácení, byl schopen snížit celkový počet dnů menstručního krvácení za rok z průměrných 66 dnů (YAZ) na průměrný počet 41 dnů (Flexyess).
Byly provedeny dvě multicentrické, dvojitě slepé, randomizované a placebem kontrolované klinické studie hodnotící účinnost a bezpečnost přípravku YAZ u žen se středně závažnou formou akné.
Po šesti měsících léčby ve srovnání s placebem, YAZ prokázal statisticky významné snížení výskytu zánětlivých lézí o 15,6 % (49,3 % vs. 33,7 %), nezánětlivých lézí o 18,5 % (40,6 % vs. 22,1 %), a lézí celkem o 16,5 % (44,6 % vs. 28,1 %). Navíc bylo vyšší procento pacientek o 11,8% (18,6 % vs 6,8 %) s hodnocením „čistá“ nebo „téměř čistá“ na stupnici ISGA (Investigator’s Static Global Assessment).
(cs)
|