salt:hasText
| - Dávkování
Bezpečnost dávek vyšších než 20 mg denně nebyla prokázána.
Velké depresivní epizody
Obvyklá dávka je 10 mg jednou denně. V závislosti na individuální odpovědi pacienta je možno dávku zvýšit na maximálně 20 mg denně.
K nástupu antidepresivního účinku jsou obvykle nutné 2-4 týdny léčby. Po ústupu příznaků je pak pro konsolidaci terapeutické odpovědi třeba pokračovat v léčení po dobu minimálně šesti měsíců.
Panická porucha s agorafobií či bez ní
Pro první týden se doporučuje zahajovací denní dávka 5 mg a poté se dávkování zvyšuje na 10 mg denně. V závislosti na odezvě u jednotlivých pacientů se pak může dávkování dále navyšovat až na maximálních 20 mg denně.
Nejvyšší účinnosti se dosahuje přibližně po třech měsících léčení; léčba pak bude pokračovat ještě několik dalších měsíců.
Sociální úzkostná porucha
Obvyklé dávkování je 10 mg jednou denně. K potlačení symptomů je obyčejně nutná 2-4-týdenní léčba. Podle odezvy u jednotlivých pacientů se pak následně může dávka snižovat na 5 mg nebo zvyšovat na maximálních 20 mg denně.
Sociální úzkostná porucha je onemocnění s chronickým průběhem a pro stabilizovanou odezvu se doporučuje 12-týdenní léčba. Dlouhodobé užívání se u respondérů sledovalo po dobu 6 měsíců a vedlo k poznatku, že u jednotlivých pacientů se takovým užíváním může předcházet recidivám; přínosy léčby je však třeba pravidelně vyhodnocovat.
Sociální úzkostná porucha je specifická porucha, která je diagnostickou terminologií dobře popsaná a neměla by se zaměňovat s nadměrnou stydlivostí. Farmakologická léčba je indikována pouze v případech, kdy porucha výrazně narušuje profesní a společenské aktivity pacienta.
Ve srovnání s kognitivně behaviorální terapií se neposuzovalo místo takové léčby. Farmakologická terapie je součástí celkové terapeutické strategie.
Generalizovaná úzkostná porucha
Počáteční dávkování je 10 mg jednou denně. V závislosti na odezvě jednotlivých pacientů se pak dávka může zvyšovat maximálně na 20 mg denně.
Po dobu minimálně 6 měsíců byl studována dlohodobá léčba respondérů užívajících 20 mg denně. Přínosy dané léčby a dávkování je třeba pravidelně vyhodnocovat (viz bod 5.1).
Obsesivně kompulzivní porucha
Zahajovací dávkování je 10 mg jednou denně. V závislosti na odezvě jednotlivých pacientů se pak dávka může zvyšovat na maximálně 20 mg denně.
Vzhledem ke skutečnosti, že obsesivně kompulzivní porucha (OCD) je chronickým onemocněním, měla by léčba pacientů trvat natolik dlouho, aby došlo k ústupu symptomů.
V pravidelných časových intervalech je nutné provádět vyhodnocení přínosů léčby a správnosti dávkování (viz bod 5.1).
Starší pacienti (nad 65 let)
Úvodní dávka je 5 mg denně. V závislosti na individuální odpovědi pacienta je možné zvýšit dávku až na 10 mg denně (viz bod 5.2).
Účinnost přípravku Esprolan se u starších pacientů neověřovala v případě sociální úzkostné poruchy.
Pediatrická populace (do 18 let)
Esprolan by se neměl užívat k léčbě dětí a dospívajících ve věku do 18 let (viz bod 4.4).
Snížená funkce ledvin
Dávkování u nemocných s mírně až středně narušenou funkcí ledvin není třeba upravovat. U pacientů se závažným poškozením ledvin (CLCR do 30 ml/min) je zapotřebí zvýšené opatrnosti (viz bod 5.2).
Snížená funkce jater
Po dobu prvních dvou týdnů léčby by nemocní s mírně až středně sníženou funkcí jater by měli užívat úvodní dávku 5 mg denně. V závislosti na odpovědi jednotlivých pacientů je možno dávku zvýšit až na maximálně 10 mg denně. Opatrnost a mimořádně pečlivá titrace dávky jsou pak nezbytné u pacientů se závažným poškozením funkce jater (viz bod 5.2).
Pacienti s pomalým metabolizmem CYP2C19
U pacientů, o nichž je známé, že mají pomalý metabolizmus enzymového systému CYP2C19, se doporučuje po dobu prvních dvou týdnů léčby úvodní dávka 5 mg denně. V závislosti na individuální odpovědi pacienta je pak možno dávku zvýšit maximálně na 10 mg denně (viz bod 5.2).
Příznaky z vysazení vyskytující se při ukončování léčby
Náhlého vysazení přípravku se musíme vyvarovat. Při ukončování léčby přípravkem Esprolan by se měla dávka postupně snižovat v průběhu nejméně jednoho až dvou týdnů. Snížíme tak riziko příznaků z vysazení (viz bod 4.4 a 4.8). Pokud se po snížení dávky nebo během ukončování léčby objeví obtížně snesitelné příznaky, může se uvažovat o návratu k předchozí předepsané dávce. Následně pak může lékař ve vysazování znovu pokračovat, vysazování by však mělo probíhat pomaleji.
Způsob podání
Esprolan se podává v jednorázové denní dávce a může se užívat jak s jídlem, tak i nalačno.
(cs)
|