salt:hasText
| - Alkohol může zesilovat farmakodynamické účinky oxykodonu; současnému užívání je třeba zamezit.
Léčivé přípravky indukující útlum dechu, jako jsou benzodiazepiny, fenobarbital a další opiáty (analgetické, antitusické nebo substituční) mohou zesílit riziko zástavy dechu, zejména v případě předávkování a/nebo u starších osob.
Látky tlumící centrální nervový systém (např. benzodiazepiny, ať již anxiolytické nebo hypnotické, antipsychotika, některá antidepresiva, H1-antihistaminika, další opiáty, alkohol…) mohou zesilovat sedativní účinky oxykodonu a narušovat bdělost.
Anticholinergika (fenothiaziny, antipsychotika, tricyklická antidepresiva, většina starších H1 antihistaminik, jistá antiparkinsonika) mohou zesilovat anticholinergní nežádoucí účinky oxykodonu (jako je zácpa, sucho v ústech nebo poruchy mikce).
Pokud se přípravek Dyxal musí užívat současně se smíšenými agonisty/antagonisty opiátových receptorů µ (jako je pentazocin, nalbufin) nebo s částečnými agonisty opiátových receptorů µ (jako je buprenorfin), je nutná opatrnost. U pacientů udržovaných na buprenorfinu při léčbě závislosti na opiátech je nutno zvážit alternativní způsoby léčby (jako např. dočasné vysazení buprenorfinu), pokud je při akutních bolestech podávání úplných agonistů receptorů µ (jako je oxykodon) nezbytné. Při kombinovaném podávání s buprenorfinem byla hlášena potřeba vyšších dávek úplného agonisty opiátových receptorů µ, přičemž za takových okolností se vyžaduje pečlivé sledování nežádoucích účinků, jako je útlum dechu (viz také bod 4.4).
Současné podávání oxykodonu a naltrexonu může vést k potřebě zvýšit dávky oxykodonu.
V ojedinělých případech byly pozorovány klinicky relevantní změny mezinárodního normalizovaného poměru (International Normalized Ratio - INR) oběma směry, pokud se současně s oxykodon-hydrochloridem v tabletách s prodlouženým uvolňováním podávala kumarinová antikoagulancia.
(cs)
|