salt:hasText
| - Astma
Dávkování přípravku by mělo být individuální.
Přípravek se podává jednou nebo dvakrát denně. Dávkování jednou denně je vhodné při celkové denní dávce 0,25 až 1 mg léčivé látky.
Doporučené počáteční dávky přípravku
Dospělí a pacienti staršího věku: 1 až 2 mg denně.
Děti ve věku 6 měsíců a starší: 0,25 až 0,5 mg denně. U dětí závislých na podávání perorálních glukokortikoidů může být vhodnější počáteční dávka 1 mg denně.
Udržovací dávka
U všech pacientů je žádoucí titrovat udržovací dávku na nejnižší ještě účinnou dávku, pokud již bylo dosaženo kontroly symptomů astmatu.
Dospělí a starší pacienti: 0,5 až 4 mg denně. Ve velmi těžkých případech lze denní dávku dále zvýšit.
Děti ve věku 6 měsíců a starší: 0,25 až 2 mg denně. Dávka 2 mg denně může být vhodná pouze pro děti s těžkým astmatem a po krátkou dobu.
Dávkování jednou denně
Dávkování jednou denně lze navrhnout u dospělých i dětí s astmatem, pokud vyžadují udržovací dávku v rozmezí 0,25 až 1 mg budesonidu denně. Podávání jednou denně lze navrhnout u pacientů s dobře kontrolovaným astmatem. Dávku lze podávat buďto ráno, nebo večer. Pokud dojde ke zhoršení příznaků astmatu, je nutné zvýšit celkovou denní dávku a rozdělit ji do více dávek podle potřeby.
Nástup účinku
Zlepšení příznaků astmatu při podávání přípravku Pulmicort - suspenze k rozprašování lze očekávat v průběhu 3 dnů po zahájení léčby. Maximálního prospěchu je však dosaženo až 2-4 týdny po zahájení léčby.
Pacienti léčení perorálními glukokortikoidy
Pulmicort dovoluje zcela nahradit nebo významně snížit dávku perorálních glukokortikoidů při zachované kontrole astmatu. Při zahajování převodu z perorálních glukokortikoidů na Pulmicort by měl být pacient v relativně stabilizovaném stavu. Po dobu přibližně 10 dnů se podává vysoká dávka přípravku Pulmicort a původně podávaná dávka perorálního glukokortikoidu.
Poté se dávka perorálního glukokortikoidu postupně snižuje (např. o 2,5 mg prednisolonu nebo jeho ekvivalent každý měsíc) na nejnižší možnou úroveň. V mnoha případech je možné zcela nahradit perorální glukokortikoid přípravkem Pulmicort. Další informace o vysazování glukokortikoidů viz v bodě 4.4.
V průběhu vysazování perorálních glukokortikoidů mohou někteří pacienti pociťovat systémové příznaky z nedostatku glukokortikoidů jako např.: bolest svalů a kloubů, únavu, malátnost a depresi, i když jejich plicní funkce jsou stejné nebo i lepší. V těchto případech je namístě povzbudit pacienta v dalším pokračování léčby inhalačním glukokortikoidem a zaměřit se na sledování objektivních příznaků insuficience nadledvin. Pokud se zjistí klinické či závažné laboratorní známky insuficience nadledvin, je nutné dočasně zvýšit dávku perorálních glukokortikoidů a následně je vysazovat ještě pomaleji. U pacientů převáděných z perorálních glukokortikoidů může být v období nadměrného stresu nebo těžkého astmatického záchvatu oprávněná potřeba dočasně podávat perorální glukokortikoidy.
Pseudokrup
Obvykle používaná dávka u kojenců a dětí s pseudokrupem je 2 mg budesonidu k nebulizaci. Tato dávka se podává najednou nebo jako dvě oddělené dávky po 1 mg s odstupem 30 minut. Dávkování lze opakovat každých 12 hodin po dobu až 36 hodin nebo do klinického zlepšení stavu.
Dělitelnost jednodávkového balení a mísitelnost
Pulmicort – suspenzi k rozprašování, lze mísit s 0,9% roztokem chloridu sodného ve vodě a s roztoky k nebulizaci s obsahem terbutalinu, salbutamolu, fenoterolu, acetylcysteinu, kromoglykátu sodného nebo ipratropia. Směsi je nutné použít během 30 minut po smísení.
Obsah jednodávkových ampulek lze dělit tak, jak vyžaduje léčba. Jednodávkové ampulky jsou opatřeny ryskou označující objem 1 ml při poloze ampulky dnem vzhůru. Pokud je nutné odměřit právě 1 ml suspenze, vyprázdní se obsah ampulky až k této rysce. Částečně použitou ampulku lze uchovávat po dobu 12 hodin v původním obalu chráněnou před světlem. Obsah takto uchovávaných otevřených ampulek již nelze považovat za sterilní.
Tabulka 1 Dávkovací tabulka
Dávka (mg(
Objem přípravku (ml(
0,25
0,5*
0,5
1*
0,75
-
1
2
1,5
3
2
4
(Tento objem je nutné před aplikací pacientovi zředit 0,9 % roztokem chloridu sodného na konečný objem 2 ml.
Návod na správné použití přípravku Pulmicort – suspenze k rozprašování
Pulmicort - suspenzi k rozprašování lze podávat pouze s použitím tryskových nebulizátorů vybavených náústkem nebo vhodnou obličejovou maskou. Nebulizátor by měl být napojen na zdroj stlačeného vzduchu dodávající vzduch rychlostí 5-8 l/min. Plnící objem by měl odpovídat 2-4 ml.
Pacienta (rodiče dítěte) je třeba upozornit na:
pečlivé přečtení návodu k použití, který je součástí balení každého nebulizátoru
skutečnost, že ultrazvukové nebulizátory nejsou vhodné pro aplikaci přípravku Pulmicort - suspenze k rozprašování, a proto se jejich použití nedoporučuje
možnost mísit přípravek s 0,9 % roztokem chloridu sodného a roztoky k inhalaci s obsahem terbutalinu, salbutamolu, fenoterolu, acetylcysteinu, kromoglykátu sodného a ipratropia
pečlivé vypláchnutí úst vodou po inhalaci předepsané dávky, aby se minimalizovalo riziko vzniku moučnivky v oblasti nosohltanu
opláchnutí obličeje vodou při použití obličejové masky, aby se snížilo riziko podráždění obličeje
nutnost čistit a udržovat nebulizátor podle pokynů výrobce
(cs)
|