salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: Analgetika; opioidy; deriváty fenylpiperidinu.
ATC kód: N02AB03.
Fentanyl je silné µ-opiátové analgetikum s rychlým nástupem analgezie a krátkodobým účinkem. Jako analgetikum je přibližně 100x účinnější než morfin. Sekundární účinky fentanylu na centrální nervový systém (CNS) a respirační a gastrointestinální funkce jsou typické pro opiátová analgetika a jsou považovány za účinky společné celé této třídě látek.
Analgetické účinky fentanylu souvisejí s krevní koncentrací léčivé látky; u pacientů bez předchozí zkušenosti s opiáty jsou minimální účinné sérové koncentrace fentanylu v rozmezí 0,3-1,2 ng/ml, zatímco koncentrace 10-20 ng/ml zajistí anestezii při operaci a těžkou respirační depresi.
U pacientů s chronickými bolestmi vyvolanými nádorem, kteří dostávali stabilní udržovací dávky opiátů, bylo pozorováno statisticky významné zlepšení intenzity bolesti při použití přípravku Lunaldin oproti placebu od 10 minuty po podání (viz graf 1 níže) s významně nižší potřebou záchranné analgetické terapie.
Graf 1: Průměrný rozdíl intenzity bolesti (± SE) pro Lunaldin v porovnání s placebem (měřeno škálou dle Likerta 0-10)
�
Bezpečnost a účinnost přípravku Lunaldin byla ověřována u pacientů užívajících tento lék při projevení průlomové bolesti. Preventivní použití přípravku Lunaldin u předvídatelných epizod bolesti nebylo v klinických studiích ověřováno.
Fentanyl, stejně jako jiní agonisté µ-opiátových receptorů, způsobuje úměrně dávce respirační depresi. Toto riziko je vyšší u pacientů bez předchozí zkušenosti s opiáty než u osob trpících těžkými bolestmi nebo na chronické terapii opiáty. Dlouhodobá léčba opiáty obvykle vede k rozvoji tolerance sekundárních účinků.
Opiáty sice obecně zvyšují tonus hladkého svalstva močových cest, výsledný vliv však kolísá – v některých případech vede k urgentnímu močení, v jiných naopak způsobuje problémy při močení.
Opiáty zvyšují tonus a tlumí hnací kontrakce hladkého svalstva v gastrointestinálním traktu, což má za následek prodloužení transportu potravy v gastrointestinálním systému, a může být důvodem konstipačního účinku fentanylu.
(cs)
|