salt:hasText
| - Porucha funkce ledvin
Stejně jako u jiných přípravků inhibujících systém renin-angiotenzin-aldosteron lze u citlivých pacientů léčených přípravkem Candegamma očekávat změny funkce ledvin.
V případě použití přípravku Candegamma u pacientů s hypertenzí a poruchou funkce ledvin se doporučuje pravidelně sledovat sérový kreatinin a draslík. Zkušenosti s podáváním přípravku pacientům s velmi závažnou nebo terminálním poruchou funkce ledvin (Clkreatininu < 15 ml/min) jsou omezené. V takových případech je třeba dávku přípravku Candegamma opatrně titrovat za současného monitorování krevního tlaku.
Vyšetření pacientů se srdečním selháním má zahrnovat i periodické hodnocení funkce ledvin, především u pacientů ve věku 75 let a starších a u pacientů s poruchou funkce ledvin. Při počáteční titraci dávky přípravku Candegamma se doporučuje monitorování sérového kreatininu a draslíku. Do klinických studií srdečního selhání nebyli zahrnuti pacienti s hodnotami sérového kreatininu > 265 μmol/l (> 3 mg/dl).
Souběžná léčba ACE inhibitorem při srdečním selhání
Riziko vzniku nežádoucích účinků, především poškození renálních funkcí a hyperkalemie, se může zvýšit, jestliže se Candegamma užívá v kombinaci s ACE inhibitorem (viz bod 4.8). Pacienti s touto léčbou mají být pravidelně a pečlivě sledováni.
Hemodialýza
Během dialýzy může být krevní tlak zvláště citlivý na blokádu AT1-receptoru, která nastává snížením objemu plazmy a aktivací systému renin-angiotenzin-aldosteron. Z toho důvodu má být u hemodialyzovaných pacientů přípravek Candegamma opatrně titrován za pečlivého monitorování krevního tlaku.
Stenóza renální artérie
Léčivé přípravky, které ovlivňují systém renin-angiotenzin-aldosteron zahrnující inhibitory receptoru pro angiotenzin II (AIIRA), mohou zvyšovat ureu v krvi a sérový kreatinin u pacientů s oboustrannou stenózou renální artérie nebo stenózou renální artérie u solitérní ledviny.
Transplantace ledvin
Nejsou žádné zkušenosti s podáváním přípravku Candegamma pacientům po nedávné transplantaci ledvin.
Hypotenze
V průběhu léčby přípravkem Candegamma se u pacientů se srdečním selháním může objevit hypotenze. Hypotenze se může objevit i u hypertenzních pacientů s deplecí intravaskulárního objemu, např. u pacientů léčených vysokými dávkami diuretik. Na počátku léčby je třeba obezřetnost a je třeba pokusit se o korekci hypovolémie.
Anestezie a chirurgický zákrok
U pacientů léčených antagonisty angiotenzinu II se může po dobu anestezie a chirurgického zákroku vyskytnout hypotenze na základě blokády systému renin-angiotenzin. Ve velmi vzácných případech může jít o těžkou hypotenzi, která může vyžadovat intravenózní podání tekutin a/nebo vazopresorů.
Stenóza aortální a mitrální chlopně (obstrukční hypertrofická kardiomyopatie)
Podobně jako u jiných vazodilatancií je nutné věnovat zvláštní pozornost pacientům s hemodynamicky významnou aortální nebo mitrální stenózou nebo obstrukční hypertrofickou kardiomyopatií.
Primární hyperaldosteronismus
Pacienti s primárním hyperaldosteronismem obecně nereagují na antihypertenziva, která působí prostřednictvím inhibice systému renin-angiotenzin-aldosteron. Použití přípravku Candegamma se u těchto pacientů nedoporučuje.
Hyperkalémie
Souběžné podávání přípravku Candegamma a draslík šetřících diuretik, přípravků s obsahem draslíku, náhrad solí s obsahem draslíku nebo jiných léčiv, která mohou zvyšovat kalémii (např. heparin), může vést ke zvýšení obsahu draslíku v séru u pacientů s hypertenzí. Podle potřeby by mělo být zahájeno monitorování draslíku.
U pacientů se srdečním selháním léčených přípravkem Candegamma se může vyskytnout hyperkalémie. Doporučuje se pravidelné monitorování sérového draslíku. Kombinace ACE inhibitorů, draslík šetřících diuretik (např. spironolakton) a přípravku Candegamma se nedoporučuje a je možno o této kombinaci uvažovat pouze po pečlivém zhodnocení potenciálního prospěchu a rizika.
Všeobecně
U pacientů, jejichž cévní tonus a renální funkce závisejí především na aktivitě systému renin-angiotenzin-aldosteron (např. pacienti s těžkým městnavým srdečním selháním nebo primárním renálním onemocněním, včetně stenózy renální artérie), je léčba jinými léčivy, která ovlivňují tento systém, spojena s projevy akutní hypotenze, azotémie, oligurie nebo, vzácně, akutního renálního selhání. Tyto projevy nelze vyloučit ani u AIIRA. Podobně jako u kterýchkoliv jiných antihypertenziv může vést náhlé snížení krevního tlaku u pacientů s ischemickou chorobou srdeční nebo ischemickou cerebrovaskulární chorobou k infarktu myokardu nebo mozkové mrtvici.
Antihypertenzivní účinek kandesartanu může být zvýšen jinými léčivými přípravky, které snižují krevní tlak, ať jsou již předepsány jako antihyperztenziva, nebo v jiných indikacích.
Candegamma obsahuje monohydrát laktosy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, vrozeným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměli užívat.
Těhotenství
Léčba AIIRA by neměla být zahajována v průběhu těhotenství. Pokud není pokračování v léčbě AIIRA považováno za nezbytné, měly by být pacientky, které plánují otěhotnět, převedeny na alternativní antihypertenzní léčbu se zavedeným bezpečnostním profilem pro podávání v těhotenství. Pokud je diagnostikováno těhotenství, léčba AIIRA musí být okamžitě přerušena, a pokud je to vhodné, je třeba zahájit alternativní léčbu (viz body 4.3 a 4.6).
(cs)
|