salt:hasText
| - Těhotenství
Karboplatina, pokud je podána těhotným ženám, může způsobit fatální poškození. Ukázalo se, že karboplatina podávaná potkanům v průběhu organogeneze působila embryotoxicky a teratogenně (viz bod 5.3). Kontrolní studie u těhotných žen nebyly provedeny.
Bezpečnost užívání karboplatiny během těhotenství nebyla stanovena: Studie na zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu. Ukázalo se, že karboplatina působí u potkanů embryotoxicky a teratogenně a mutagenně in vivo a in vitro .
Kojení:
Není známo, zda karboplatina přechází do mateřského mléka.
Pokud je nezbytné podstoupit léčbu během laktace, musí být kojení přerušeno.
Fertilita
Gonádová suprese způsobující amenorrheu nebo azospermii může vzniknout u pacientů, kteří podstupují protinádorovou léčbu. Zdá se, že tyto účinky souvisejí s dávkou a délkou terapie a mohou být nevratné. Předběžný odhad stupně poškození funkce varlat a vaječníků je komplikován z toho důvodu, že jsou běžně používány kombinace několika různých protinádorových látek, což ztěžuje zhodnocení účinku jednotlivé látky.
Mužům v sexuálně aktivním věku, kteří jsou léčeni karboplatinou, je doporučováno, aby v průběhu léčby a v době až 6 měsíců po ukončení léčby nezplodili dítě a aby se informovali u lékaře na možnost konzervace spermatu před zahájením léčby karboplatinou, protože existuje možné riziko trvalé neplodnosti způsobené léčbou karboplatinou.
Ženy ve fertilním věku
Ženy ve fertilním věku musí být upozorněny, aby zabránily otěhotnění. Karboplatina se nesmí používat u těhotných žen a u žen ve fertilním věku, které mohou otěhotnět, jestliže potenciální přínos léčby pro matku nepřevažuje možná rizika pro plod. Jestliže je lék používán v průběhu těhotenství, nebo jestliže pacientka během užívání tohoto léku otěhotní, musí být pacientka obeznámena o možném riziku pro plod.
(cs)
|