salt:hasText
| - Příznaky
Vzhledem k poměru dávky dipyridamolu ke kyselině acetylsalicylové je pravděpodobné, že při předávkování budou převládat příznaky plynoucí z působení dipyridamolu.
Zkušenosti s předávkováním dipyridamolem jsou pro nízký počet pozorovaných případů omezené.
Lze očekávat příznaky jako pocity tepla, návaly tepla, pocení, zrychlený pulz, neklid, pocity slabosti, závrať a obtíže typu anginy pectoris. Může dojít k poklesu krevního tlaku a tachykardii.
Otrava salicyláty je obvykle spojena s plazmatickými koncentracemi > 350 mg/l (2,5 mmol/l). Většina úmrtí u dospělých pacientů byla při koncentracích překračujících 700 mg/l (5,1 mmol/l). Jednotlivé dávky pod 100 mg/kg pravděpodobně závažnou otravu nezpůsobí.
Příznaky předávkování salicyláty obvykle zahrnují zvracení, dehydrataci, tinitus, vertigo, hluchotu, pocení, horké končetiny se silným pulzem, zrychlené dýchání a hyperventilaci. Ve většině případů dochází v různé míře k porušení acidobazické rovnováhy.
U dospělých a dětí starších než 4 roky je obvyklá smíšená respirační alkalóza a metabolická acidóza s normálním nebo zvýšeným arteriálním pH (normální nebo snížená koncentrace vodíkových iontů). U dětí ve věku 4 roky a méně je běžná převažující metabolická acidóza s nízkým arteriálním pH (zvýšená koncentrace vodíkových iontů). Acidóza může zvýšit prostup salicylátů přes hematoencefalickou bariéru.
Méně časté příznaky otravy salicyláty zahrnují hematemézu, hyperpyrexii, hypoglykémii, hypokalémii, trombocytopénii, zvýšení INR/PTR, intravaskulární koagulaci, selhání ledvin a plicní edémy z nesrdeční příčiny. Příznaky v centrálním nervovém systému zahrnující zmatenost, desorientaci, kóma a křeče jsou u dospělých méně časté než u dětí.
Závratě a tinitus mohou být příznakem předávkování zejména u starších pacientů.
Terapie
Hemodynamické účinky vznikající při předávkování dipyridamolem mohou být sníženy podáním derivátů xantinů (např. aminofylinu). Není pravděpodobné, že by byl dipyridamol účinně odstraňován eliminačními metodami, protože má vysoký tkáňový distribuční objem a je přednostně vylučován játry.
Při otravě salicyláty je nutné podat dospělým pacientům, kteří pozřeli více než 250 mg/kg, aktivní uhlí, a to do 1 hodiny po pozření. Je nutné měřit plazmatickou koncentraci salicylátu, ačkoli závažnost otravy nemůže být určena z koncentrace samotné, musejí být brány v úvahu i klinické a biochemické údaje. Eliminace je zvýšena alkalizací moči, které se dosáhne podáním 1,26% roztoku hydrogenuhličitanu sodného. Je třeba monitorovat pH moči. Metabolická acidóza se vyrovnává 8,4% roztokem hydrogenuhličitanu sodného (nejdříve je třeba změřit sérový draslík). Forsírovaná diuréza nesmí být použita, jelikož nezvýší vylučování salicylátu a může způsobit plicní edém.
Hemodialýza je léčbou volby při závažné otravě a musí být uvážena u pacientů s plazmatickou koncentrací salicylátu > 700 mg/l (5,1 mmol/l), nebo nižší koncentrací spojenou se závažnými klinickými nebo metabolickými příznaky. U pacientů do 10 let a nad 70 let je zvýšené riziko salicylátové toxicity, může být u nich dialýza nutná v časném stádiu.
(cs)
|