salt:hasText
| - V souvislosti s amlodipinem:
Kancerogeneze:
U potkanů a myší, kterým byl v potravě podáván amlodipin-maleát po dobu až dva roky, v koncentraci vypočtené tak, aby dostali denní dávku amlodipinu 0,5, 1,25 a 2,5 mg/kg/den, se neprokázaly žádné karcinogenní účinky léku. U myší nejvyšší dávka, stanovená v mg/m2, odpovídala maximální doporučené humánní dávce amlodipinu 10 mg/den. U potkanů nejvyšší dávka, stanovená v mg/m2 , odpovídala dvojnásobné maximální doporučené humánní dávce.
Mutageneze:
Studie mutagenity prováděné s amlodipin-maleátem neodhalily žádné účinky závislé na dávce jak na genové, tak i na chromozomální úrovni.
Zhoršení plodnosti:
U potkanů, kterým byl perorálně podáván amlodipin-maleát (samcům 64 dnů a samicím 14 dnů před pářením) v dávkách až 10 mg/kg/den amlodipinu (osminásobek maximální doporučené humánní dávky 10 mg/den, počítáno v mg/m2), neměla dávka žádný účinek na fertilitu samic potkanů.
V souvislosti s bisoprololem:
Neklinické údaje neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, genotoxicity, hodnocení kancerogenního potenciálu a reprodukční toxicity.
Ve studiích reprodukční toxicity neměl bisoprolol žádný vliv na fertilitu nebo reprodukci.
Podobně jako ostatní beta-blokátory způsobuje bisoprolol maternální (snížení příjmu potravy a snížení tělesné hmotnosti) a embryo/fetální toxicitu (zvýšený výskyt resorpcí, snížená porodní hmotnost novorozenců, zpomalený fyzický vývoj). Není však teratogenní.
(cs)
|