salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: lokální anestetikum amidového typu.
ATC klasifikace: N01B B20
EMLA krém 5% vyvolává kožní anestezii tím, že dochází k uvolňování a průniku lidokainu a prilokainu z krému do epidermálních a dermálních vrstev kůže a ke kumulaci lidokainu a prilokainu v blízkosti kožních receptorů pro bolest a nervových zakončení. Lidokain a prilokain jsou lokální anestetika amidového typu, stabilizují membránu neuronu tím, že inhibují iontovou výměnu nutnou pro vznik a vedení vzruchu nervovým vláknem.
Kvalita anestezie závisí na době aplikace a aplikované dávce lokálního anestetika. Krém se podává na neporušenou kůži a překryje se okluzivním obvazem. Doba potřebná k dosažení spolehlivé anestezie kůže je 1‑2 hodiny v závislosti na druhu výkonu.
Při klinickém hodnocení nebyly pozorovány rozdíly v účinnosti a bezpečnosti (včetně doby nástupu anestezie) mezi staršími (65‑96 let) a mladšími subjekty hodnocení při aplikaci EMLA na neporušenou kůži.
Anestezie přetrvává v tomto případě nejméně 2 hodiny po odstranění okluzivního obvazu. Hloubka kožní anestezie se zvyšuje s dobou aplikace. U 90 % pacientů je kožní anestezie dostatečná pro použití bioptických klíštek (o průměru 4 mm) do hloubky 2 mm, resp. 3 mm po aplikaci EMLA na dobu 60 minut, resp. 120 minut.
EMLA je stejně účinná a má stejně rychlý nástup účinku u různě intenzívně pigmentovaných typů kůže (typ I‑VI).
Použití EMLA před podáním očkovací látky proti spalničkám‑příušnicím‑zarděnkám, intramuskulární inaktivované vakcině proti záškrtu‑černému kašli‑tetanu, vakcině proti polioviru- Hemophilus influenzae skupiny b nebo hepatitidě B neovlivňuje průměrné titry protilátek, rozsah sérokonverze a podíl úspěšně imunizovaných pacientů ve srovnání s placebem.
Průnik léčivých látek sliznicí pohlavních orgánů je rychlejší, což má za následek i rychlejší nástup anestezie ve srovnání s aplikací na kůži.
Po aplikaci krému EMLA na sliznici ženských pohlavních orgánů na dobu 5-10 minut se délka účinné analgezie (měřené jako odezva na stimulaci argonovým laserem vyvolávající ostrou bodavou bolest) pohybovala v rozmezí 15‑20 minut (s individuální variabilitou od 5 do 45 minut).
Spolehlivé anestezie pro čištění bércových vředů je u většiny pacientů dosaženo v průběhu 30 minut. Aplikace až po dobu 60 minut může dále prohloubit anestezii. Čištění vředové léze by mělo následovat do 10 minut po odstranění krému. Nejsou k dispozici klinická data předpokládající delší dobu čekání. EMLA snižuje vnímání bolesti po zákroku po dobu až 4 hodin.
EMLA snižuje počet opakovaných zákroků nutných k vyčištění vředové léze ve srovnání s krémem obsahujícím placebo. Nebyl pozorován nepříznivý vliv krému na hojení a bakteriální flóru bércových vředů.
EMLA vyvolává bifázickou vaskulární odpově(; po úvodní vazokonstrikci následuje vazodilatace v místě aplikace (viz bod 4.8). Bez ohledu na vaskulární odpověď usnadňuje EMLA vpich injekční jehly ve srovnání s placebem.
U pacientů s atopickou dermatitidou se objevuje podobná, ale krátkodobější kožní reakce. Erytém se objevuje již za 30‑60 minut, což lze vysvětlit rychlejším průnikem léčivých látek přes kůži (viz bod 4.4).
(cs)
|