salt:hasText
| - Neexistují žádné klinické zkušenosti s používáním fludeoxyglukosy-(18F) u těhotných žen. Je-li nutné podat radioaktivní léčivý přípravek ženě v plodném věku, je třeba zjistit, je-li těhotná. Každá žena, u které došlo k vynechání menstruace, je považována za těhotnou, pokud se neprokáže opak. Kde trvá nejistota, je důležité, aby se radiační zátěž omezila na takové minimum, jaké je nutné pro získání potřebných klinických informací. Je třeba uvažovat o alternativních vyšetřovacích metodách, při kterých se nepoužívá ionizující záření.
Radionuklidové vyšetření prováděné u těhotných žen způsobí i radiační zátěž plodu.
Podání Steripetu o aktivitě 400 MBq má za následek absorbovanou dávku 8,4 mGy na dělohu.
V tomto rozmezí dávek nelze očekávat letální účinky a vyvolání malformací, růstové retardace a funkční poruchy, ale může dojít ke zvýšení rizika vyvolání rakoviny a dědičných defektů.
Steripet by neměl být podáván během těhotenství, pokud to není nezbytně nutné nebo pokud prospěch pro matku nepřeváží riziko pro plod.
Fludeoxygkukosa-(18F) se vylučuje do mateřského mléka. Před podáním fludeoxyglukosy-(18F) kojící matce by se mělo zvážit, zda není možné vyšetření odložit do doby, až matka přestane kojit. V případech, ve kterých je použití radiofarmaka během kojení nevyhnutelné, se musí kojení přerušit nejméně na 12 hodin a mateřské mléko v této době vytvořené se musí znehodnotit. V případě potřeby může být před podáním Steripetu mléko odsáto. Z důvodů radiační ochrany se navíc doporučuje, aby se matka v prvních 12 hodinách po podání injekce vyhýbala přímému kontaktu s kojencem.
(cs)
|