salt:hasText
| - Letální dávka u dětských pacientů není známa. Letální dávka u dospělých se odhaduje na 2–5 g. Úvodní symptomy jsou nystagmus, ataxie a dysartrie. K dalším příznakům patří tremor, hyperreflexie, somnolence, ospalost, letargie, poruchy artikulace, rozmazané vidění, nauzea, zvracení. Pacient může být komatózní a hypotenzní. Smrt nastává selháním dýchání a oběhu.
Mezi jednotlivými osobami existují značné rozdíly z hlediska sérových hladin fenytoinu, při kterých může dojít k projevům toxicity. Nystagmus při pohledu do strany se objevuje obvykle při hladině 20 μg/ml a ataxie při dávce 30 μg/ml. Dysartrie a letargie se objevuje při sérových koncentracích nad 40 μg/ml, byly však popsány případy koncentrace 50 μg/ml bez projevů toxicity. Bylo popsáno úplné uzdravení po podání až 25x vyšší terapeutické dávky, která vedla k sérové koncentraci nad 100 μg/ml.
Léčba
Protože není známo antidotum fenytoinu, je léčba symptomatická.
Je nezbytné pečlivě sledovat činnost dýchacího a oběhového systému a zavést příslušná podpůrná opatření. Protože se fenytoin neváže na plazmatické bílkoviny kompletně, je možné zvážit hemodialýzu. V léčbě závažné intoxikace u dětí byla použita exsanguinační transfuze.
U akutního předávkování je nutné vzít v úvahu možnost výskytu dalších látek působících depresivně na CNS, včetně alkoholu.
(cs)
|