salt:hasText
| - Přípravek MAXALT perorální lyofilizáty se smí podávat pouze pacientům s jasně stanovenou diagnózou migrény. Přípravek MAXALT perorální lyofilizáty se nesmí podávat pacientům s basilární nebo hemiplegickou migrénou.
Přípravek MAXALT perorální lyofilizáty se nesmí používat k léčení "atypických" bolestí hlavy, tj. takových bolestí hlavy, které jsou spojeny s potenciálně závažným stavem (tj. cerebrovaskulární příhoda, prasklé aneurysma), kdy cerebrovaskulární vasokonstrikce může být škodlivá.
Rizatriptan může být spojen přechodnými symptomy, včetně bolestí a tísně na hrudi, které mohou být intenzivní a postihovat i hrdlo (viz bod 4.8). Tam, kde se má za to, že takové symptomy ukazují na ischemickou chorobu srdeční, nesmí se užít další dávka a je nutno provést příslušná vyšetření.
Jako je tomu u jiných agonistů receptoru 5HT1B/1D, nesmí se rizatriptan, bez předchozího vyšetření, podávat pacientům s pravděpodobným výskytem nerozpoznané srdeční choroby ani pacientům ohroženým chorobou koronárních arterií [např. pacientům s hypertenzí, diabetikům, kuřákům nebo uživatelům nikotinové substituční léčby, mužům starším 40 let, ženám po přechodu, pacientům s blokádou Tawarova raménka a pacientům s výraznou rodinnou anamnézou choroby koronárních arterií]. Vyšetření srdce nemusí zjistit každého ohroženého pacienta se srdeční chorobou, přičemž ve velmi vzácných případech došlo při podání agonistů 5HT1 k závažným srdečním příhodám i u pacientů bez základní kardiovaskulární nemoci. Pacientům s prokázanou nemocí koronárních arterií se přípravek MAXALT perorální lyofilizáty nesmí podávat (viz bod 4.3).
Agonisté receptoru 5HT1B/1D jsou spojováni se spasmem koronárních cév. Ve vzácných případech byla u agonistů receptoru 5HT1B/1D, včetně přípravku MAXALT, hlášena ischémie myokardu nebo infarkt myokardu (viz bod 4.8).
Jiní agonisté 5HT1B/1D (např. sumatriptan) se spolu s přípravkem MAXALT perorální lyofilizáty nesmějí užívat (viz bod 4.5).
S podáním léčivých přípravků ergotaminového typu (např. ergotamin, dihydroergotamin nebo methysergid) se doporučuje vyčkat alespoň 6 hodin po podání rizatriptanu. Před podáním rizatriptanu musí uplynout alespoň 24 hodin po podání přípravků s ergotaminem. I když ve studii klinické farmakologie, při které byl 16 zdravým mužům podán perorálně rizatriptan a parenterálně ergotamin, nebyly pozorovány aditivní vasospastické účinky, jsou takové aditivní účinky teoreticky možné (viz bod 4.3).
Po současné léčbě triptany a selektivními inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) nebo inhibitory zpětného vychytávání serotoninu/noradrenalinu (SNRI) byl hlášen serotoninový syndrom (včetně narušeného duševního stavu, nestability autonomního nervstva a neuromuskulárních abnormalit). Tyto reakce mohou být závažné. Pokud je současná léčba rizatriptanem a SSRI nebo SNRI klinicky nutná, doporučuje se příslušné pozorování pacienta, zejména během zahájení léčby, při zvyšování dávek nebo při přidání další serotonergní medikace. (Viz bod 4.5).
Nežádoucí účinky mohou být častější, pokud se triptany (5HT1B/1D agonisté) podávají současně s bylinným přípravky obsahujícími třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum).
U pacientů léčených triptany, včetně rizatriptanu, se může vyskytnout angioedém (např. edém obličeje, otok jazyka a faryngeální edém). Pokud se angioedém jazyka nebo faryngu objeví, musí se pacient dát pod lékařský dohled, dokud symptomy nevymizí. Léčbu je nutno rychle ukončit a nahradit látkou z jiné skupiny léčiv.
Fenylketonurici: pacienty s fenylketonurií je nutno informovat, že fenylalanin může být škodlivý. Přípravek MAXALT perorální lyofilizáty obsahuje aspartám (který obsahuje fenylalanin). Jeden 5mg perorální lyofilizát obsahuje 1,88 mg aspartámu a jeden 10mg perorální lyofilizát obsahuje 3,75 mg aspartámu.
Potenciál k interakcím je nutno mít na paměti, pokud se rizatriptan podává pacientům užívajícím substráty CYP 2D6 (viz bod 4.5).
Bolesti hlavy z nadužívání léčivých přípravků
Dlouhodobé užívání analgetik na bolesti hlavy může bolesti hlavy zhoršit. Pokud k této situaci dojde nebo je na ni podezření, je nutno se poradit s lékařem a léčbu ukončit. Podezření na diagnózu bolestí hlavy z nadužívání léčivých přípravků je nutno mít u pacientů s častými nebo každodenními bolestmi hlavy vznikajícími navzdory (nebo kvůli) pravidelnému užívání léčivých přípravků proti bolestem hlavy.
(cs)
|