salt:hasText
| - Akutní toxicita
V rámci experimentálních studií byly podávány systematické dávky (orálně, i.p., i.v.) laboratorním zvířatům (myším, krysám, králíkům, psům) a příznaky akutní otravy byly pozorovány pouze jako reakce na nadměrně vysoké dávky, což nevykazuje žádnou souvislost s místním použitím Povidonum iodinatum .
Subchronická a chronická toxicita
Jedna forma testování subchronické a chronické toxicity na krysách zahrnovala přimíchávání Povidonum iodinatum (10% volného jódu) do potravy v dávkách od 75 do 750 mg Povidonum iodinatum na 1 den a na 1 kg tělesné hmotnosti po dobu až 12 týdnů. Po zastavení podávání Povidonum iodinatum byl pozorován do značné míry reverzibilní a na dávkování závislý nárůst PBI (jód vázaný na proteiny v séru) a nespecifické histopatalogické změny ve štítné žláze. Podobné změny se objevily u kontrolních skupin, kterým byl podáván jodid draselný s ekvivalentním obsahem jódu jako v Povidonum iodinatum .
Mutagenicita a potenciální karcinogenní účinky
Možnost, že Povidonum iodinatum by mohl mít mutagenní účinky lze vyloučit s dostatečným stupněm jistoty.
Potenciální karcinogenní účinky nelze zcela vyloučit, neboť o karcinogenních účincích Povidonum iodinatum nebyly vypracovány žádné dlouhodobé studie.
Reprodukční toxicita
Vzhledem k tomu, že jód prostupuje placentou a vzhledem k citlivosti plodu na farmakologické dávkování jódu, by jód neměl být vstřebáván ve velkých dávkách během těhotenství. Používání Povidonum iodinatum během porodu může také vést k výraznému zvýšení koncentrace jódu v séru matky a přechodné nedostatečné činnosti štítné žlázy, jakož i ke zvýšení koncentrace TSH u novorozenců. Navíc se zvyšuje koncentrace jódu v mateřském mléce více než v séru. Z těchto důvodů by s výjimkou striktní indikace Povidonum iodinatum neměl být podáván v těhotenství a během kojení.
(cs)
|