salt:hasText
| - Toxicita
Klinická data o předávkování escitalopramem jsou omezená, v řadě případů se jednalo o současné předávkování jinými přípravky. Ve většině případů byly hlášeny mírné příznaky nebo žádné. Vzácně byly hlášeny fatální případy předávkování samotným escitalopramem, ve většině případů se jednalo o předávkování současně užívanými přípravky. Dávky samotného escitalopramu od 400 do 800 mg nebyly spojeny s žádnými závažnými příznaky.
Příznaky
Příznaky hlášené při předávkování escitalopramem zahrnovaly převážně příznaky v oblasti centrální nervové soustavy (od závratí, třesu a agitovanosti, až po vzácné případy serotoninového syndromu, konvulzí a kómatu), zažívacího ústrojí (nevolnost / zvracení) a kardiovaskulárního systému (hypotenze, tachykardie, prodloužení QT intervalu a arytmie), a konečně zahrnovaly také stavy postihující rovnováhu elektrolytů / tekutin (hypokalemie, hyponatremie).
Léčba
Neexistuje žádný specifický protijed. V případě předávkování udržujte průchodné dýchací cesty, zajistěte adekvátní oxygenaci a dýchání. Je vhodné zvážit výplach žaludku a podání živočišného uhlí. Výplach žaludku by se měl provést co nejdříve po perorálním užití. Doporučuje se monitorování srdeční činnosti a vitálních funkcí, spolu s uplatněním obecných symptomatických podpůrných opatření.
U pacientů s městnavým srdečním selháním/bradykardií, u pacientů, kteří současně užívají léky, které prodlužují QT interval nebo u pacientů s narušeným metabolismem, např. s jaterním poškozením se v případě předávkování doporučuje monitorovat EKG.
(cs)
|