salt:hasText
| - Těhotenství
Pokud jde o expozici během těhotenství, jsou pro escitalopram k dispozici pouze omezená klinická data.
V rámci studií toxicity escitalopramu pro reprodukci u potkanů byly pozorovány embryo-fetotoxické účinky, nikoliv ale zvýšený výskyt malformací (viz bod 5.3). Escitalopram by se neměl užívat během těhotenství, pokud to není jednoznačně nezbytné, a pouze na základě pečlivého posouzení rizika / přínosu.
V případě, že matka escitalopram užívá až do pozdějších stádií těhotenství, zejména během třetího trimestru, je třeba novorozence sledovat. Během těhotenství je třeba se vyvarovat náhlého vysazení léčby.
V případech, kdy matky užívají SSRI / SNRI během pozdějších fází těhotenství, mohou se u novorozenců vyskytnout tyto příznaky: dechová tíseň, cyanóza, apnoe, záchvaty křečí, nestabilní teplota, obtíže s krmením, zvracení, hypoglykemie, hypertonie, hypotonie, hyperreflexie, třes, nervozita, dráždivost, letargie, nepřetržitý pláč, spavost a potíže se spánkem. Tyto příznaky by mohly být způsobené buď serotonergními účinky nebo se může jednat o příznaky doprovázející vysazení léčby. Ve většině případů komplikace nastupují ihned nebo brzo (< 24 hodin) po porodu.
Na základě epidemiologických dat lze usuzovat, že užívání SSRI v těhotenství, zejména během pozdějšího stádia, může zvyšovat riziko perzistentní plicní hypertenze u novorozence (PPHN). Pozorované riziko bylo přibližně 5 případů na 1000 těhotenství. V celkové populaci se objevují 1 až 2 případy PPHN na 1000 těhotenství.
Kojení
Předpokládá se, že se escitalopram vylučuje do mateřského mléka.
Z tohoto důvodu se kojení během léčby nedoporučuje.
(cs)
|