salt:hasText
| - ATC klasifikace
Farmakoterapeutická skupina: antimykotika pro systémové použití, triazolové deriváty
ATC kód: J02AC01
Mechanismus účinku
Flukonazol je triazolový antimykotický přípravek. Jeho primárním mechanismem účinku je inhibice mykotické 14α-lanosterol demethylace zprostředkované cytochromem P450, která představuje základní krok v biosyntéze ergosterolu. Kumulace 14 α-methylsterolů koreluje s následným úbytkem ergosterolu v buněčných membránách hub a může být zodpovědná za antimykotický účinek flukonazolu. Flukonazol vykázal větší specificitu vůči enzymům cytochromu P450 hub než k různým enzymatickým systémům cytochromu P450 u savců.
Flukonazol podáváný v dávce 50 mg denně po dobu 28 dní neovlivňoval plazmatické koncentrace testosteronu u mužů nebo koncentrace steroidních hormonů u žen ve fertilním věku. Flukonazol v dávce 200 až 400 mg denně neměl u zdravých mužských dobrovolníků klinicky významný účinek na hladiny endogenních steroidů nebo na hormonální odpověď po stimulaci ACTH. Interakční studie s antipyrinem ukazují, že jedna ani více dávek flukonazolu 50 mg neovlivňuje metabolismus této látky.
Citlivost in vitro
In vitro, vykazuje flukonazol antimykotický účinek vůči většině klinicky běžným druhům kandid (včetně C. albicans, C. parapsilosis, C. tropicalis ). U C. glabrata vykazuje široké spektrum citlivosti, zatímco C. krusei je k flukonazolu rezistentní.
Flukonazol rovněž vykazuje účinnost in vitro vůči Cryptococcus neoformans a Cryptococcus gattii stejně jako vůči endemickým druhům hub Blastomyces dermatiditis, Coccidioides immitis, Histoplasma capsulatum a Paracoccidoides brasilensis.
Farmakokinetické/farmakodynamické (PK/PD) vztahy
Ve studiích na zvířatech bylo prokázáno, že existuje korelace mezi hodnotami minimálních inhibičních koncentrací (MIC) a účinností vůči experimentálním mykózám vyvolaných Candida spp. V klinických studiích je vztah mezi AUC a dávkou flukonazolu témeř lineární vztah (1:1). Existuje rovněž přímý, třebaže nedokonalý, vztah mezi AUC nebo dávkou a uspokojivou klinickou odpovědí na léčbu perorální kandidózy a v menší míře kandidémie.Podobně je méně pravděpodobná úspěšná klinická odpověď na léčbu infekcí vyvolaných kmeny s vyššími MIC flukonazolu.
Mechanismus/mechanismy rezistence
U Candida spp se vyvinulo několik mechanizmů rezistence vůči azolovým antimykotickým přípravkům. Je známo, že mykotické kmeny, které vyvinuly jeden nebo více těchto mechanizmů rezistence, vykazují vysoké hodnoty MIC flukonazolu, což má nežádoucí dopad in vivo i klinicky.
Byly hlášeny případy superinfekce způsobené jinými druhy kandid než Candida albicans , které jsou většinou přirozeně necitlivé k flukonazolu (např. Candida krusei ). Takové případy mohou vyžadovat alternativní antimykotickou léčbu.
Hraniční hodnoty MIC (podle EUCAST)
Na základě analýzy farmakokinetických a farmakodynamických dat (PK/PD), citlivosti in vitro a klinické odpovědi určil EUCAST-AFST (European Committee on Antimicrobial susceptibility Testing-subcommittee on Antifungal Susceptibility Testing - Evropský výbor pro testování antimikrobiální citlivosti – subkomise pro testování citlivosti k antimykotikům) hraniční hodnoty flukonazolu pro Candida spp. (EUCAST Fluconazole rational document (2007)-verze 2). Tyto hodnoty byly rozděleny na hraniční hodnoty na druhu kandid nezávislé; které byly určeny hlavně na základě dat PK/PD a jsou nezávislé na distribuci MIC jednotlivých druhů, a na hraniční hodnoty závislé na druhu kandid pro druhy nejčastěji vyvolávající klinické infekce. Tyto hraniční hodnoty jsou uvedeny v tabulce níže:
Antimykotikum
Hraniční hodnoty závislé na druhu kandid (S/R>) mg/l
Hraniční hodnoty na druhu kandid nezávisléA
S/R>
Candida albicans
Candida glabrata
Candida krusei
Candida parapsolosis
Candida tropicalis
Flukonazol
2/4
IE
--
2/4
2/4
2/4
S = citlivé, R = rezistentní
A = hraniční hodnoty na druhu kandid nezávislé byly určeny hlavně na základě dat PK/PD a jsou nezávislé na distribucích MIC jednotlivých druhů. Tyto jsou určeny pouze pro druhy, které nemají určeny konkrétní hraniční hodnoty MIC.
-- = testování citlivosti se nedoporučuje, neboť druh neodpovídá na léčbu tímto antimykotikem
IE = není jednoznačně určeno, zda druh bude dobře odpovídat na léčbu tímto antimykotikem.
(cs)
|