salt:hasText
| - Upozornění:
Fentanyl lze podávat pouze tam, kde je možno kontrolovat dýchací cesty a mohou jej podávat pouze pracovníci, kteří jsou schopni dýchací cesty kontrolovat.
Fentanyl podléhá zákonu o návykových látkách, patří do skupiny Omamné látky I.
Účinek silných opioidů:
Úroveň respirační deprese závisí na podané dávce a může být odvrácena specifickým antagonistou opioidů, jakým je naloxon. Někdy je ovšem zapotřebí opakovaného podání, neboť respirační deprese může přesahovat délku účinku antagonisty opioidů. Hluboká analgézie je provázena výraznou respirační depresí, která může přetrvávat do pooperačního období, popřípadě se v této době může znovu projevit. Pacienti mají být proto pod náležitým dohledem. K dispozici musí být resuscitační vybavení a antagonisté opioidů. Hyperventilace v průběhu anestézie může zhoršit pacientovu odpověď na CO2 a ovlivnit dechové funkce v pooperačním období.
Někdy se vyvine svalová ztuhlost postihující rovněž hrudní svalstvo. Ztuhlosti však lze zamezit těmito opatřeními: pomalou i.v. injekcí (obvykle postačující u nízkých dávek), premedikací benzodiazepiny a podáním myorelaxancií.
Může dojít k neepileptickým (myo)klonickým pohybům.
Pokud nebyla pacientovi podána dostatečná dávka anticholinergik nebo je fentanyl kombinován s nevagolytickými myorelaxancii, nelze vyloučit bradykardii případně srdeční zástavu. Bradykardii lze zvládnout atropinem.
Opioidy mohou navodit hypotenzi, zvláště u hypovolemických pacientů. Udržení stabilního arteriálního tlaku vyžaduje příslušná opatření.
U pacientů s pozměněnou mozkovou cévní reaktivitou je třeba se vyvarovat podání rychlého bolusu opioidů u těchto pacientů někdy přechodný pokles středního arteriálního tlaku provází krátkodobé snížení mozkového perfúzního tlaku.
U pacientů dlouhodobě léčených opioidy nebo s abúzem opioidů v anamnéze je nutné počítat s potřebou vyšší dávky.
U starších nebo oslabených pacientů se doporučuje snížit dávkování. Opatrnou titraci opioidů vyžaduje přítomnost některého z uvedených stavů: nezvládnutý hypothyreoidismus, plicní onemocnění, snížená respirační rezerva, alkoholismus nebo narušená funkce jater nebo ledvin. U těchto pacientů je rovněž nezbytné prodloužené pooperační monitorování.
Pokud je fentanyl podáván současně s neuroleptikem (např. droperidolem), musí být podávající lékař obeznámen se zvláštnostmi obou léčiv, obzvláště s rozdílem v délce účinku. Při této kombinaci dochází ke zvýšené incidenci hypotenze. Neuroleptika mohou indukovat extrapyramidové symptomy, kterým lze zamezit podáním antiparkinsonik.
Jako u ostatních opioidů může podání fentanylu, vzhledem k jeho anticholinergnímu účinku, vést ke zvýšené tenzi ve žlučových cestách a v ojedinělých případech ke spasmům Oddiho svěrače.
U pacientů s myasthenia gravis je před podáním a při podání celkové anestézie, kam patří také aplikace fentanylu, nutno věnovat zvýšenou pozornost použití některých anticholinergik a léčivých látek způsobujících neuromuskulární blokádu.
Pediatrická populace
Techniky, které zahrnují analgézii u spontánně dýchajících dětí jako součást anestézie nebo sedativně analgetických úkonů, mohou použít pouze zkušení pracovníci v prostředí, kde je možno zvládnout náhlou rigiditu hrudní stěny vyžadující intubaci nebo apnoe vyžadující podpůrné dýchání.
(cs)
|