salt:hasText
| - O některých lécích a chemikáliích je známo, že snižují normální plazmatickou cholinesterázovou aktivitu a můžou proto prodloužit neuromuskulárně blokující účinky přípravku. Mezi tyto látky patří: organofosfátové insekticidy a metrifonát; echothiofátové oční kapky; trimetafan; specifické blokátory anticholinesterázy: neostigmin, pyridostigmin, fyzostigmin, edrofonium, takrin hydrochlorid; cytotoxické sloučeniny: cyklofosfamid, mechloretamin, triethylenmelamin a thiotepa; psychiatrické léky: fenelzin, promazin a chlorpromazin; anestetická činidla a přípravky: ketamin, morfin a antagonisté morfinu, petidin, pankuronium, propanidid.
Mezi další léky s potenciálními škodlivými účinky na plazmatickou cholinesterázovou aktivitu patří aprotinin, difenhydramin, prometazin, estrogeny, oxytocin, vysoké dávky steroidů a orální antikoncepce, terbutalin a metoklopramid.
Určité léky nebo látky mohou zvýšit nebo prodloužit neuromuskulární účinky tohoto přípravku mechanismem nezávislým na plazmatické cholinesterázové aktivitě. Mezi tyto látky patří: soli hořčíku; uhličitan litný; azathioprin; chinin a chlorochin; antibiotika jako jsou aminoglykosidy, klindamycin a polymyxiny; antiarytmika: chinidin, prokainamid, verapamil, betablokátory, lidokain a prokain; těkavá inhalační anestetická činidla: halothan, enfluran, desfluran, isofluran, dietyléter a methoxyfluran. Tyto látky mají malý účinek na blokátor fáze I po injekci přípravku, ale urychlí nástup a zesílí intenzitu suxamethoniového blokátoru fáze II.
Pacient užívající léky jako je digitalis jsou více citliví na účinky hyperkalémie vyvolané suxamethoniem.
Plasmatická koncentrace cholinesterázy může být ovlivněna haemodilucí, podvýživou, urémií, karcinomem nebo popáleninami.
(cs)
|