salt:hasText
| - Stejně jako ostatní lokálně aplikované látky používané v oftalmologii, i timolol je absobován systematicky. Vzhledem k betaadrenergnímu účinku timololu se mohou vyskytnout stejné typy kardiovaskulárních, plicních a ostatních nežádoucích účinků jako u systémových beta-blokátorů. Incidence systémových účinků v souvislosti s lokálním očním podáním je nižší než u systémového podání. Opatření ke snížení systémové absorpce viz bod 4.2.
Srdeční poruchy:
U pacientů s kardiovaskulárním onemocněním (např. koronární onemocnění srdce, Prinzmetalova angina a srdeční selhání) a s antihypertenzní terapií má být kriticky posouzena nutnost léčby očními beta-blokátory a má být zvážena terapie jinou léčivou látkou. U pacientů s kardiovaskulárním onemocněním by měly být sledovány projevy zhoršení onemocnění a výskyt nežádoucích účinků.
Kvůli nežádoucímu vlivu beta-blokátorů na převodní čas se pacientům s AV blokem 1.stupně mají podávat beta-blokátory vždy s opatrností.
Cévní poruchy
Pacienti s těžkou periferní cirkulační poruchou/nemocí (např. těžká forma Raynaudovy nemoci anebo Raynaudova syndromu) mají být léčeni s opatrností.
Respirační poruchy:
Po podání očních beta-blokátorů byly hlášeny respirační a kardiální reakce včetně úmrtí u pacientů s astmatem v důsledku bronchiálního spasmu a vzácná onemocnění u pacientů se srdečním selháním.
U pacientů s mírnou nebo středně těžkou formou chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) má být Batidor používán s opatrností a pouze v případě, že potenciální prospěšnost léčby převyšuje její možné riziko.
Hypoglykémie/Diabetes
Pacientům se spontánní hypoglykemií nebo pacientům s labilním diabetem mají být podávány oční beta-blokátory s opatrností, protože mohou maskovat příznaky a známky akutní hypoglykemie.
Jaterní poruchy
Užívání přípravku Batidor nebylo zkoumáno u pacientů s jaterní poruchou, a proto musí být u těchto pacientů užíván s opatrností.
Imunologie a přecitlivělost
Jako u všech lokálně podávaných očních léčivých přípravků může dojít rovněž v případě tohoto přípravku k systémovému vstřebávání. Molekula dorzolamidu obsahuje sulfonamidovou skupinu, kterou já rovněž součástí sulfonamidů. Proto může dojít při lokální aplikaci k rozvoji stejných nežádoucích účinků jako u systémové léčby sulfonamidy. Pokud se objeví známky závažných reakcí nebo přecitlivělosti, je nutné léčbu přípravkem přerušit.
Lokální nežádoucí oční reakce podobné reakcím zaznamenaným v souvislosti s užíváním očních kapek s obsahem dorzolamid hydrochloridu byly pozorovány během léčby očními kapkami s kombinací dorzolamidu a timololu. Pokud se objeví takové reakce, je nutné zvážit přerušení léčby přípravkem Batidor.
Anafylaktické reakce
Během užívání beta-blokátorů mohou být pacienti, kteří trpí atopií nebo kteří v minulosti prodělali závažnou anafylaktickou reakci na různé alergeny, citlivější na opakovanou náhodnou, diagnostickou nebo terapeutickou expozici takovýmto alergenům. Tito pacienti nemusí reagovat na obvyklou dávku adrenalinu užívanou v léčbě anafylaktických reakcí.
Další beta-blokátory
Vliv na nitrooční tlak nebo známé účinky na systémovou beta-blokádu mohou být zesíleny v případě, že se Batidor podá pacientům, kteří již užívají systémové beta-blokátory. Klinická odpověď u těchto pacientů má být důkladně sledována. Používání 2 topických beta-blokátorů současně se nedoporučuje. (viz bod 4.5).
Odchlípení chorioidey
Bylo hlášeno odchlípení chorioidey po filtračním zákroku při současném podání léků potlačujících tvorbu komorové tekutiny (např. timolol a acetazolamid).
Chirurgická anestezie
Oční beta-blokátory mohou blokovat systémový účinek beta agonistů (např. adrenalinu). Anesteziolog má být informován, že pacient používá Batidor.
Souběžná léčba
Nedoporučuje se souběžné užívání následujících léků:
dorzolamid a perorální inhibitory karboanhydrázy
lokální beta- blokátory .
Přerušení léčby
Jako u systémových beta-blokátorů je v případě nutnosti přerušení léčby očním přípravkem obsahujícím timolol maleinát u pacientů s ischemickou chorobou srdeční třeba vysazovat léčbu postupně.
Další účinky beta-blokátorů
Léčba beta-blokátory může zastřít některé příznaky hypoglykemie u pacientů s diabetes mellitus nebo hypoglykemií.
Léčba beta-blokátory může zastřít některé příznaky hypotyreoidismu. Náhlé přerušení léčby beta-blokátory může vést k exacerbaci příznaků.
Léčba beta-blokátory může zhoršit příznaky myastenie gravis.
Další účinky inhibice karboanhydrázy
Léčba perorálními inhibitory karboanhydrázy je provázena rozvojem urolitiázy v důsledku narušení acido-bazické rovnováhy především u pacientů s ledvinovými kameny v anamnéze. Ačkoliv v souvislosti s podáváním očních kapek s kombinací dorzolamidu a timololu nebyly zaznamenány žádné poruchy acido-bazické rovnováhy, bylo zaznamenáno několik případů rozvoje urolitiázy. Vzhledem k tomu, že přípravek Batidor obsahuje lokální inhibitor karboanhydrázy, který se systémově vstřebává, může být v souvislosti s léčbou přípravkem Batidor u pacientů s ledvinovými kameny v anamnéze zvýšené riziko rozvoje urolitiázy.
Jiné
Léčba pacientů s akutním glaukomem s uzavřeným úhlem vyžaduje současnou léčbu více preparáty plus přípravky na snížení očního tlaku. Podání očních kapek s kombinací dorzolamidu a timololu nebylo zkoumáno u pacientů s akutním glaukomem s uzavřeným úhlem.
V souvislosti s užíváním dorzolamidu bylo u pacientů s chronickým postižením rohovky a/nebo nitroočním chirurgickým zákrokem v anamnéze zaznamenán výskyt rohovkového edému a ireverzibilního zhoršení poškození rohovky. Lokální léčba dorzolamidem má být u těchto pacientů užívána s opatrností.
Oční beta-blokátory mohou vyvolat suchost očí. Pacienti s korneálním onemocněním mají být léčeni s opatrností.
Jako při používání jiných protiglaumatózních léčivých přípravků byla i v případě dlouhodobé léčby očními kapkami s obsahem timolol maleinátu u některých pacientů hlášena snížená reakce na léčbu. V rámci klinických studií bylo sledováno 164 pacientů po dobu alespoň 3 let a po počáteční stabilizaci nebyly hlášeny žádné významně změny středního nitroočního tlaku.
Používání kontaktních čoček
Přípravek Batidor obsahuje jako konzervační látku benzalkonium-chlorid, který může způsobit podráždění oka. Kontaktní čočky je třeba před aplikací kapek přípravku Batidor vyjmout a znovu se mohou nasadit až po alespoň 15 minutách po použití přípravku. O benzalkonium-chloridu je známé, že zbarvuje měkké kontaktní čočky.
Účinky při dopingovém zneužití
Užívání přípravku Batidor může způsobit pozitivní dopingový test.
Pediatrická populace
Viz. bod 5.1.
(cs)
|