salt:hasText
| - Manipulace
Jako se všemi cytostatiky, také s přípravkem Egilitax je třeba zacházet opatrně. Ředění se má provádět za aseptických podmínek personálem kvalifikovaným na práci s cytostatiky a v určených prostorech. Je třeba používat ochranné rukavice. Je nutné se vyhnout přímému kontaktu látky s kůží nebo sliznicemi. V případě kontaktu je třeba kůži umýt mýdlem a vodou. Při místním kontaktu bylo pozorováno bodání, pálení a zarudnutí. Při styku se sliznicí je třeba postižené místo důkladně opláchnout vodou. Při vdechnutí látky byla pozorována dyspnoe, bolest na hrudníku, pálení v krku a nauzea. Těhotné ženy by neměly manipulovat s paklitaxelem.
Při uchovávání neotevřených lahviček v chladničce nebo v mrazničce může vzniknout sraženina, která se po ohřátí na pokojovou teplotu rozpustí i bez protřepání, případně po mírném protřepání lahvičkou. Kvalita léku tím není ovlivněna. Jestliže roztok zůstává i nadále zkalený nebo se v něm objeví nerozpustná sraženina, je nutno lahvičku zlikvidovat.
Příprava roztoku k intravenoznímu podání
Přípravek Egilitax se před infuzí musí asepticky naředit na konečnou koncentraci 0,3-1,2 mg/ml infuzního roztoku. K naředění lze použít 0,9% infuzní roztok chloridu sodného nebo 5% infuzní roztok glukosy, nebo směs 0,9% infuzního roztoku chloridu sodného a 5% infuzního roztoku glukosy, anebo Ringerův infuzní roztok obsahující 5 % glukosy.
Pro chemickou a fyzikální stabilitu naředěného roztoku viz bod 6.3.
Připravené roztoky mohou být jemně zkalené, zákal je připisován složení vehikula a nedá se filtrací odstranit. Egilitax se má podávat za použití filtru s mikroporézní membránou ≤0,22 μm vestavěného v infuzní soupravě. Při simulovaném podávání infuzní soupravou s in-line filtrem nebyla pozorována žádná významná ztráta účinnosti přípravku.
Při podávání paklitaxelu byl vzácně pozorován vznik sraženiny obvykle ke konci 24hodinové infuze. Příčiny jejího vzniku nejsou osvětleny a je pravděpodobně způsobena přesycením naředěného roztoku. K minimalizaci rizika vzniku sraženiny je třeba podávat Egilitax co nejdříve po naředění, přičemž je třeba zabránit nadměrnému protřepávání roztoku.
Infuzní soupravu je třeba před použitím důkladně propláchnout.
Po dobu infuze je třeba pravidelně sledovat vzhled roztoku a v případě vzniku sraženiny ji ihned přerušit.
Pro minimalizaci kontaktu pacienta s DEHP [di-(2-ethylhexyl)ftalát], který se může uvolňovat z infuzních vaků, setů nebo jiných lékařských nástrojů vyrobených z měkčeného PVC, by měl být naředěný roztok paklitaxelu uchováván v lahvích neobsahujících PVC (sklo, polypropylen) nebo v plastových vacích (polypropylen, polyolefin) a má být podáván infuzními sety z polyethylenu. Použití filtračních zařízení, s krátkou vstupní a/nebo výstupní hadičkou z měkčeného PVC nevedlo k významnému uvolňování DEHP.
Likvidace
Všechny pomůcky použité při přípravě, podávání nebo jiným způsobem přicházející do styku s přípravkem Egilitax se musí likvidovat podle lokálních předpisů pro manipulaci s cytotoxickými látkami.
(cs)
|