salt:hasText
| - Mnoho nežádoucí účinků spojených s podáváním cyklosporinu je závislých na dávce a reagují příznivě na její snížení. V různých indikacích je celkové spektrum nežádoucích účinků v podstatě stejné, jsou zde však rozdíly v jejich incidenci a závažnosti. Důsledkem vyšších počátečních dávek a delší udržovací léčby u pacientů po transplantaci jsou nežádoucí účinky častější a obvykle závažnější než u pacientů léčených pro jiné indikace.
Infekční a parazitární onemocnění
Pacienti s imunosupresivní léčbou, včetně cyklosporinu a léčebných režimů s cyklosporinem, mají zvýšené riziko infekcí (virových, bakteriálních, plísňových, parazitárních) (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití). Vyskytují se infekce celkové i lokální. Mohou se zhoršit i již existující infekce a může dojít k reaktivaci latentních Polyomavirových infekcí, které mohou vést k Polyomavirové nefropatii (PVAN), zejména BK virus nefropatii (BKVN), nebo reaktivace JC viru může vést k progresivní multifokální leukoencefalopatii (PML). Byly hlášeny i fatální případy.
Nádory benigní, maligní a nespecifikované (včetně cyst a polypů)
Pacienti s imunosupresivní léčbou, včetně cyklosporinu a léčebných režimů s cyklosporinem, mají zvýšené riziko rozvoje lymfonů nebo lymfomproliferativních onemocnění a dalších zhoubných nádorů, zvláště na kůži. Četnost malignit se zvyšuje s intenzitou a trváním léčby (viz bod 4.4). Některé malignity mohou být fatální.
Nežádoucí účinky (Tabulka 1) jsou řazeny podle klesající závažnosti. Pro frekvenci výskytu nežádoucích účinků bylo použito následující hodnocení: velmi časté (≥1/10), časté (≥1/100 až <1/10), méně časté (≥1/1000 až <1/100), vzácné (≥1/10000 až <1/1000), velmi vzácné (<10000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Tabulka 1
Poruchy krve a lymfatického systému
Méně časté:
Anemie, trombocytopenie
Vzácné:
Mikroangiopatická hemolytická anemie, hemolyticko-uremický syndrom
Poruchy metabolismu a výživy
Velmi časté:
Hyperlipidemie
Časté:
Anorexie, hyperurikemie, hyperkalemie, hypomagnesemie (viz bod 4.4)
Vzácné:
Hyperglykemie
Poruchy nervového systému
Velmi časté:
Třes, bolesti hlavy včetně migrény
Časté:
Parestezie
Méně časté:
Známky encefalopatie, např. křeče, zmatenost, dezorientace, snížená schopnost reakcí, agitovanost, nespavost, poruchy vidění, kortikální slepota, kóma, paréza, cerebelární ataxie
Vzácné:
Motorická polyneuropatie
Velmi vzácné:
Edém oční čočky včetně papily zrakového nervu se zhoršením zraku a sekundární benigní intrakraniální hypertenzí
Cévní poruchy
Velmi časté
Hypertenze
Gastrointestinální poruchy
Časté:
Nauzea, zvracení, bolesti břicha, průjem, hypertrofie dásní,
Vzácné:
Pankreatitida
Poruchy jater a žlučových cest
Časté:
Neobvyklá funkce jater (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití)
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Časté:
Hypertrichóza
�
Méně časté:
Alergická vyrážka
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně
Časté:
Svalové křeče, myalgie
Vzácné:
Svalová slabost, myopatie
Poruchy ledvin a močových cest
Velmi časté:
Renální dysfunkce (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití)
Poruchy reprodukčního systému a prsu
Vzácné:
Poruchy menstruace, gynekomastie
Celkové poruchy a rekce v místě aplikace
Časté:
Únava
Méně časté:
Edém, zvýšení tělesné hmotnosti
Další nežádoucí lékové účinky hlášené po uvedení na trh
U pacientů léčených cyklosporinem došlo v období po registraci k vyžádaným a spontánním hlášením hepatotoxicity a poškození jater, které zahrnovaly cholestázu, žloutenku, hepatitidu a selhání ledvin. Nejvíce případů bylo u pacientů s významnými komorbiditami, základními onemconěními a dalšími ovlivňujícími faktory včetně komplikací infekcemi a současné léčby léky s hepatotoxickým potenciálem. V některých případech, především u transplantovaných pacientů, byly hlášeny fatální následky (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití).
(cs)
|