salt:hasText
| - Základem pro úspěšnou léčbu diabetu je správní výživa, pravidelná fyzická aktivita, stejně jako rutinní kontrola krve a moči. Perorální antidiabetika nebo inzulín nemohou kompenzovat dietní prohřešky pacienta.
Dávka se stanovuje na základě výsledků obsahu glukózy v krvi a moči pacienta.
Počáteční dávka je 1 mg glimepiridu denně. Pokud je tato dávka dostačující, může s ní léčba pokračovat.
Pokud není tato dávka dostatečná, měla by být zvýšena na základě kontroly glykémie, a to na 2 mg, 3 mg nebo 4 mg glimepiridu denně postupně v intervalu 1-2 týdnů mezi každým krokem.
Dávkou přesahující 4 mg glimepiridu denně se dosahuje lepšího výsledku jen zřídka.
Maximální denní doporučená dávka je 6 mg glimepiridu.
U pacientů, u kterých není dosaženo dostačující kontroly glykémie maximální denní dávkou metforminu, může být zahájena současná léčba glimepiridem. Při ponechané udržovací dávce metforminu se současná léčba glimepiridem zahájí nízkou dávkou, kterou lze postupně zvyšovat podle požadovaného stupně metabolické kontroly až do maximální denní dávky. Kombinovaná léčba musí být zahájena pod přísným lékařským dohledem.
U pacientů, u kterých ani při maximální denní dávce glimepiridu není dosaženo dostačující/adekvátní kontroly, se může zahájit současná inzulínová terapie. Zatímco se ponechá udržovací dávka glimepiridu, zahájí se léčba inzulínem nízkou dávkou a zvyšuje se v závislosti na požadované úrovni metabolické kontroly. Kombinovaná léčba musí být zahájena pod přísným lékařským dohledem.
Obyčejně je dostačující podat glimepirid v jedné denní dávce. Doporučuje se užít tuto dávku krátce před nebo během vydatné snídaně nebo u pacientů, kteří nesnídají, krátce před nebo během prvního hlavního jídla.
Pokud pacient dávku zapomene užít, nesmí se tato chyba napravovat zvýšením další dávky.
Tablety se polykají celé s potřebným množstvím tekutiny.
Pokud se u pacienta vyskytne hypoglykemická reakce u dávky 1 mg glimepiridu denně, znamená to, že pacient může glykémii kontrolovat pouze dietou.
Vzhledem k tomu, že zlepšení kompenzace diabetu je samo o sobě spojeno se zvýšením citlivosti na inzulín, může se velikost potřebné dávky glimepiridu během léčby snižovat. Aby se předešlo hypoglykémiím, musí se včas zvážit snížení dávky glimepiridu nebo jeho vysazení. Potřebu změny dávkování glimepiridu může vyvolat také změna hmotnosti pacienta, jeho životního stylu nebo jiných faktorů, které způsobují hypo- nebo hyperglykémii.
Přechod z jiných perorálních antidiabetik na glimepirid
Obecně může být proveden přechod léčby z jiných perorálních antidiabetik na glimepirid. Musí se vzít v úvahu síla a biologický poločas předchozí medikace. V některých případech, zvláště u antidiabetik s dlouhým biologickým poločasem (např. chlorpropamid), je nutné přerušit předchozí terapii perorálními antidiabetiky na několik dní, aby se minimalizovalo riziko hypoglykemické reakce z důvodu aditivního účinku. Doporučená počáteční dávka glimepiridu je 1 mg denně.
Na základě odpovědi organizmu může být dávka glimepiridu postupně zvyšována, tak jak bylo popsáno dříve.
Přechod pacienta z léčby inzulínem na glimepirid
Ve výjimečných případech může být pacient s diabetes mellitus typu 2, který byl léčen inzulínem, převeden na léčbu glimepiridem. Tato změna léčby musí být přísně sledována lékařem.
Užívaní pacienty s renálním nebo jaterním poškozením
Viz bod 4.3.
Děti a dospívající
Nejsou dostupné žádné údaje o užívání glimepiridu u pacientů mladších 8 let. U dětí od 8 do 17 let jsou dostupné pouze omezené údaje o užívání glimepiridu v monoterapii (viz body 5.1 a 5.2).
Dostupné údaje o bezpečnosti a účinnosti u pediatrické populace nejsou dostatečné, proto se podávání u této skupiny pacientů nedoporučuje.
(cs)
|