salt:hasText
| - Mohou se vyskytnout systémové účinky nosních kortikosteroidů, zejména ve vysokých dávkách předepisovaných dlouhodobě. Výskyt těchto účinků je mnohem méně pravděpodobný než u perorálních kortikosteroidů a jejich výskyt se může lišit u jednotlivých pacientů a mezi různými léčivými přípravky.
Mezi možné systémové účinky patří Cushingův syndrom, Cushingoidní rysy, adrenální suprese, růstová retardace u dětí a dospívajících, katarakta, glaukom, a velmi vzácně řada psychologických nežádoucích účinků nebo poruchy chování, např. psychomotorická hyperaktivita, poruchy spánku, úzkost, deprese a agresivita (především u dětí).
Doporučuje se pravidelné sledování růstu u dětí dlouhodobě užívajících nosní glukokortikoidy. Pokud dojde ke zpomalení růstu, terapie by měla být přehodnocena s cílem snížit dávku nosního kortikosteroidu, je-li to možné, na nejnižší dávku, která ještě postačuje na účinnou kontrolu symptomů. Dále je třeba zvážit doporučení pacienta k pediatrickému specialistovi.
Léčba vyššími dávkami nosních kortikosteroidů, než jaké jsou doporučovány, může vést ke klinicky signifikantní insuficienci nadledvin. Pokud se prokáže, že jsou používány vyšší dávky, než je doporučené dávkování, v období stresu či plánované operace je třeba zvážit dodatečné krytí systémovými kortikosteroidy.
Zvláštní opatrnosti je zapotřebí u pacientů s plísňovými, bakteriálními či virovými infekcemi dýchacích cest a u pacientů s tuberkulózou.
Vzhledem k inhibičnímu účinku kortikoidů na hojení ran by měl být přípravek Tafen nasal používán se zvýšenou opatrností u pacientů s nosními vředy, po nedávno prodělaném nosním operačním zákroku nebo traumatu v oblasti nosu, dokud nedojde k úplnému zahojení.
Porucha jaterní funkce může ovlivnit farmakokinetiku kortikosteroidů. Závažné poškození jaterní funkce ovlivňuje farmakokinetiku perorálně podávaného budesonidu, což vede ke zvýšené systémové biologické dostupnosti a snížení schopnosti eliminace. Intravenózní farmakokinetika budesonidu u zdravých dobrovolníků a pacientů s jaterní cirhózou je však přibližně stejná. V případě nosních sprejů je klinický význam tohoto účinku zanedbatelný, jelikož systémová biologická dostupnost nazálně podávaného budesonidu je relativně nízká.
Opatrnosti je zapotřebí u pacientů, kteří jsou převáděni ze systémových glukokortikosteroidů na Tafen nasal z důvodu rizika insuficience nadledvin. Zvláštní opatrnosti je zapotřebí u pacientů s astmatem, u nichž rychlé snížení dávky systémových glukokortikosteroidů může vyvolat závažné zhoršení jejich stavu.
Ukončení léčby přípravkem Tafen nasal by mělo být postupné. V průběhu snižování dávky mohou někteří pacienti zaznamenat příznaky z vysazení systémových kortikosteroidů, jako např. bolest kloubů a/nebo svalů, letargie a deprese. Je-li prokázána insuficience nadledvin, je nutno dočasně zvýšit dávky systémových kortikosteroidů a pokračovat v pomalejším vysazování budesonidu.
Pacienti by měli být informováni, že plného účinku nosního spreje s budesonidem je dosaženo po několika dnech léčby. Léčba alergické rýmy by měla být zahájena dříve, než je pacient vystaven alergenům. Někdy může být nutná souběžná léčba proti očním symptomům alergické rýmy. Při dlouhodobém podávání přípravku Tafen nasal se doporučuje jednou až dvakrát ročně vyšetřit nosní sliznici.
(cs)
|