salt:hasText
| - Použití carvedilolu během těhotenství a kojení není doporučeno, pokud potenciální přínos léčby pro matku nepřevažuje nad potenciálním rizikem pro plod/novorozence. Zkoušky na zvířatech neprokázaly, že by měl carvedilol účinky na těhotenství, embryonální/fetální vývoj, porod a postnatální vývoj (viz 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti). Potenciální riziko pro člověka není známo, o bezpečnosti u těhotných žen však neexistuje dostatek klinických údajů.
Betablokátory snižují průtok krve placentou, což může způsobit odumření plodu v děloze, porody nezralých plodů a předčasné porody. Navíc se u plodů a novorozenců mohou vyskytovat nežádoucí účinky (zejména hypoglykémie, bradykardie, dechový útlum a hypotermie). U novorozenců v poporodním období existuje zvýšené riziko srdečních a plicních komplikací. V reprodukčních studiích na zvířatech nebyl prokázán teratogenní účinek carvedilolu (viz 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti).
Léčba musí být ukončena 2-3 dny před očekávaným porodem. Pokud to není možné, musí být novorozenec sledován první 2-3 dny jeho života.
Carvedilol je lipofilní. Podle výsledků studií na zvířatech v období laktace se carvedilol a jeho metabolity vylučují do mateřského mléka. Není známo, zda se carvedilol vylučuje do lidského mateřského mléka a proto matky užívající carvedilol nesmí kojit.
(cs)
|