salt:hasText
| - Léčba by měla být zahájena a vedena lékařem, který má zkušenosti s diagnostikou a léčbou Alzheimerovy demence nebo demence související s Parkinsonovou nemocí. Diagnózu je třeba stanovit podle současně platných směrnic. Léčba pomocí rivastigminu se zahajuje pouze v případě, že je k dispozici pečovatel/pečovatelka, kteří budou užívání léčivého přípravku u pacienta pravidelně sledovat.
Rivastigmin se podává dvakrát denně při ranním a večerním jídle. Tobolky se polykají celé. Rivastigmin perorální roztok a rivastigmin tobolky se mohou ve stejných dávkách vzájemně zaměňovat.
Úvodní dávka:
1,5 mg dvakrát denně.
Titrace dávky:
Počáteční dávka je 1,5 mg dvakrát denně. Pokud je tato dávka dobře tolerována nejméně po dobu dvou týdnů léčby, může se zvýšit na 3 mg dvakrát denně. Následné navýšení na 4,5 mg a poté na 6 mg dvakrát denně by mělo být také založeno na dobré toleranci aktuálně užívané dávky a o takovém navýšení lze uvažovat vždy až po minimálně dvou týdnech léčby daným dávkováním.
Pokud se u pacientů s demencí související s Parkinsonovou chorobou objeví během léčby nežádoucí účinky (např. nevolnost, zvracení, bolest břicha nebo ztráta chuti k jídlu), úbytek tělesné hmotnosti či zhoršení extrapyramidových příznaků (např. třes), je možné situaci řešit vynecháním jedné nebo více dávek. Jestliže ovšem nežádoucí účinky přetrvávají, měla by se denní dávka dočasně snížit na předchozí dobře tolerovanou dávku popřípadě by se měla léčba přerušit.
Udržovací dávka:
Účinná dávka je 3 až 6 mg dvakrát denně; pro dosažení maximální terapeutické prospěšnosti se u pacientů udržuje nejvyšší dobře tolerovaná dávka. Doporučená maximální denní dávka je 6 mg dvakrát denně.
Udržovací léčba může pokračovat, dokud pacientovi přináší prospěch. Klinický přínos užívání rivastigminu se proto pravidelně posuzuje, a to zvláště u pacientů, kteří jsou léčeni dávkami nižšími než 3 mg dvakrát denně. Pokud do tří měsíců po zahájení užívání nedojde u pacienta k příznivému ovlivnění symptomů demence, léčba se vysazuje. O vysazení léčby se také uvažuje v případě, že už není patrný její terapeutický účinek.
Individuální odpověď na léčbu pomocí rivastigminu není možno předvídat. Nicméně výraznější účinek léčby byl patrný u pacientů trpících Parkinsonovou chorobou s příznaky středně závažné demence. Podobně byl vyšší účinek taktéž pozorován u pacientů s Parkinsonovou chorobou, kteří trpěli vizuálními halucinacemi (viz bod 5.1).
Terapeutický účinek nebyl ve studiích kontrolovaných placebem sledován déle než 6 měsíců.
Opětovné zahájení léčby:
Pokud dojde k přerušení léčby na více než několik dnů, měla by být léčba znovu zahájena dávkou 1,5 mg dvakrát denně. Titrace dávky se pak provádí stejným způsobem, jaký je popsán výše.
Poškození ledvin a jater:
Vzhledem ke zvýšené míře rizika u středně závažného poškození ledvin a lehkého až středně závažného poškození jater by se u takových pacientů měla přísně dodržovat individuální úprava dávkování s titrací dávky v závislosti na individuální toleranci (viz bod 5.2).
U pacientů se závažným poškozením jater se klinické studie neprováděly (viz bod 4.3).
Děti:
Podávání rivastigminu dětem se nedoporučuje.
(cs)
|