salt:hasText
| - Existuje riziko otravy, obzvláště u starších jedinců, malých dětí, pacientů s postižením jater, u chronických alkoholiků a u pacientů s chronickou malnutricí. Předávkování paracetamolem je potenciálně smrtelné u všech skupin pacientů. Přísun paracetamolu v dávce 5 mg a více může vést k poškození jater, pokud pacient je v rizikové skupině (viz níže).
Rizikové faktory
Jestliže pacient
je na dlouhodobé léčbě karbamazepinem, fenobarbitoninem, phenytoinem, primidonem, rifampicinem, třezalkou tečkovanou nebo jinými léky, které indukují jaterní enzymy.
Pravidelně konzumuje alkohol v nepřiměřeném množství.
Má depleci glutathionu např. poruchy příjmu potravy, cystická fibróza, HIV infekce, hladovění, kachexie.
Příznaky z předávkování paracetamolem v prvních 24 hodinách jsou bledost, nauzea, zvracení, anorexie (nechutenství) a bolest břicha. Poškození jater může nastat 12 až 24 hodin po podání. Mohou se objevit abnormality v metabolismu glukózy a metabolická acidóza. Při závažné otravě se může jaterní selhání vyvinout v encefalopatii, hemoragii, hypoglykemii, otok mozku, a smrt. Může se rozvinout akutní selhání ledvin s akutní tubulární nekrózou, projevující se bolestí ledvin, hematurií a proteinurií, a to dokonce i v případě, když chybí závažné poškození jater. Byly hlášeny srdeční arytmie a pankreatitida..
Předávkování, 10 g nebo více paracetamolu u dospělých nebo 150 mg/kg tělesné hmotnosti, způsobuje nekrózu jaterních buněk, která pravděpodobně bude mít za následek kompletní a nevratnou nekrózu vedoucí k hepatocelulární nedostatečnosti, metabolické acidóze a encefalopatii, která může vést ke komatu a smrti. Současně jsou pozorovány zvýšené hladiny jaterních transamináz (AST, ALT), laktátové dehydrogenázy a bilirubinu současně se zvýšenými hladinami protrombinu, které se mohou objevit 12 až 48 hodin po podání.
Péče
Je nutné okamžité jednání při předávkování paracetamolem. I přesto že chybí první příznaky z předávkování, musí být pacient převezen do nemocnice k okamžité lékařské pomoci. Příznaky mohou být redukovány na nauzeu a zvracení a nemusí odrážet závažnost předávkování a riziko orgánového poškození. Péče by měla být v souladu s pravidly ošetření (viz oddíl předávkování).
Může se použít aktivní uhlí, pokud ho lze podat do 1 hodiny po předávkování. Koncentrace paracetamolu se musí měřit po 4 hodinách nebo později (dřívější měření nejsou spolehlivá).
Podání N-acetylcysteinu se může použít do 24 hodin po předávkování paracetamolem, maximální ochranný efekt se projeví do 8 hodin po užití.
Jestliže je to nutné, pacientovi musí být podán N-acetylcystein intravenózně, v souladu s jeho doporučeným dávkováním. Jestliže pacient nezvrací, je možno podávat metionin perorálně. Toto je vhodná alternativa mimo nemocnici.
Péče o pacienty, kteří mají závažnou dysfunkci jater po 24 hodinách od užití, musí být konzultována s odborníky.
(cs)
|