salt:hasText
| - Po podání per os je ondansetron pasivně a úplně absorbován z gastrointestinálního traktu a podstoupí metabolismus prvního průchodu (biologická dostupnost je přibližně 60 %). Maximální plasmatické koncentrace přibližně 30 ng/ml jsou dosaženy přibližně za 1,5 hodiny po podání dávky 8 mg. U dávek převyšujících 8 mg nárůst systémové expozice stoupá s dávkou více, než by odpovídalo přímé úměře. Tato skutečnost může být odrazem určitého poklesu metabolismu prvního průchodu po podání vyšších perorálních dávek. Biologická dostupnost po podání per os je mírně zvýšena při přítomnosti potravy, není však ovlivněna antacidy. Studie na zdravých starších dobrovolnících prokázaly mírné, avšak klinicky nevýznamné, s věkem související nárůsty perorální biologické dostupnosti (65 %) i poločasu (5 hodin) ondansetronu. Byl prokázán rozdíl mezi pohlavími ve farmakokinetických vlastnostech ondansetronu: zatímco u žen byla rychlost absorpce a její rozsah po podání perorální dávky vyšší, systematická clearance a distribuční objem ondansetronu (s korekcí na váhu) byly u nich sníženy.
Farmakokinetika ondansetronu po perorálním, intramuskulárním (I.M.) a intravenózním (I.V.) podání je podobná, s koncovým poločasem přibližně 3 hodiny a distribučním objemem v ustáleném stavu přibližně 140 l. Ekvivalentní systémové expozice lze dosáhnout po I.M. a I.V. podání ondansetronu.
Po intravenózní infúzi 4 mg ondansetronu, podané během 5 minut, je maximální plasmatická koncentrace přibližně 65 ng/ml. Po intramuskulárním podání ondansetronu dosahují maximální plasmatické koncentrace přibližně 25 ng/ml za 10 minut po injekci.
Ondansetron nevykazuje vysoký stupeň vazby na proteiny (70-76 %). Přímá korelace plasmatické koncentrace a antiemetického účinku nebyla zjištěna. Ondansetron je ze systémového oběhu odstraňován převážně jaterním metabolismem několika enzymatickými cestami. Méně než 5 % absorbované dávky se vylučuje do moči v nezměněném stavu. Nepřítomnost enzymu CYP2D6 (debrisoquinový polymorfismus) nemá žádný vliv na farmakokinetiku ondansetronu. Při opakovaném podání ondansetronu se farmakokinetické vlastnosti ondansetronu nemění.
Zvláštní skupiny pacientů:
Děti a dospívající (ve věku od 1 měsíce do 17 let)
U pediatrických pacientů ve věku 1 až 4 měsíce (n = 19), kteří podstupovali operaci, byla clearance normalizovaná na tělesnou hmotnost přibližně o 30 % nižší než u pacientů ve věku 5 až 24 měsíců (n=22), ale srovnatelná s clearance pacientů ve věku 3 až 12 let. Biologický poločas byl přibližně 6,7 hodin u dětí ve věku 1 až 4 měsíce narozdíl od 2,9 hodin u dětí ve věku 5 až 24 měsíců a 3 až 12 let.
Rozdíly ve farmakokinetických parametrech u dětí ve věku 1 až 4 měsíce mohou být částečně vysvětleny vyšším podílem celkové tělesné vody u novorozenců a kojenců a vyšším distribučním objemem ve vodě rozpustných léčiv jako je ondansetron.
U pediatrických pacientů ve věku od 3 do 12 let podstupujících jakýkoliv chirurgický zákrok s uvedením do celkové anestezie byly absolutní hodnoty clearance a distribučního objemu nižší v porovnání s hodnotami u dospělých pacientů. Oba parametry se zvyšovaly lineárně s tělesnou hmotností a ve věku 12 let se hodnoty již přibližovaly hodnotám naměřeným u mladých dospělých jedinců. Po normalizaci clearance a distribučního objemu podle tělesné hmotnosti byly hodnoty těchto parametrů podobné u různých věkových skupin pacientů.
Dávkování podle tělesné hmotnosti kompenzuje změny farmakokinetiky v závislosti na věku a je vhodné pro standardizaci systémové expozice u pediatrických pacientů.
Ve studii zahrnující 21 pediatrických pacientů ve věku 3 až 12 let, kteří podstoupili elektivní operaci s celkovou anestezií, byly absolutní hodnoty clearance a distribučního objemu ondansetronu po podání jedné intravenózní dávky 2 mg (pacienti ve věku 3-7 let) nebo 4 mg (pacienti ve věku 8-12 let) sníženy. Velikost změny souvisela s věkem, přičemž clearance klesala od hodnot přibližně 300 ml/min ve věku 12 let na 100 ml/min ve věku 3 let. Distribuční objem klesal ze 75 l ve věku 12 let na hodnotu přibližně 17 l ve věku 3 let. Používání dávkování závislého na tělesné hmotnosti (0,1 mg/kg až do maximální dávky 4 mg) tyto změny kompenzovalo a představuje účinný způsob normalizace systémové expozice u pediatrických pacientů.
Populační farmakokinetická analýza byla provedena po podání intravenózní dávky ondansetronu u 428 subjektů (pacienti s onkologickým onemocněním, pacienti podstupující chirurgický zákrok a zdraví dobrovolníci) ve věku 1 měsíc až 44 let. Na základě této analýzy, systémová expozice (AUC) ondansetronem po perorálním nebo intravenózním podání u dětí a dospívajícíh byla srovnatelná s dospělými, vyjímkou jsou pouze děti ve věku 1 až 4 měsíce. Distribuční objem byl vztažen k věku a byl nižší u dospělých na rozdíl od kojenců a dětí. Clearance byla vztažena k váze, ne k věku, s vyjímkou kojenců ve věku 1 až 4 měsíce. Je obtížné vyvodit, zda-li bylo dodatečné snížení clearance vztaženo k věku u kojenců ve věku 1 až 4 měsíců nebo pouze vlastní variabilitou způsobenou nízkým počtem studovaných subjektů v této věkové skupině. Vzhledem ke skutečnosti, že pacienti mladší 6 měsíců budou pouze dostávat jednotlivou dávku při pooperační nevolnosti a zvracení, není snížená clearance klinicky relevantní.
Renální poškození
U pacientů s poškozením ledvin (clearance kreatininu 15-60 ml/min) jsou po I.V. podání ondansetronu systémová clearance i distribuční objem sníženy, což má za následek mírný, avšak klinicky nevýznamný nárůst poločasu eliminace (5,4 h). Ve studii provedené u pacientů s těžkým poškozením ledvin léčených pravidelnou hemodialýzou (studie mezi dialýzami) se farmakokinetika ondansetronu po I.V. podání podstatně nezměnila.
Starší pacienti
Studie na zdravých starších dobrovolnících prokázaly s věkem související mírný nárůst perorální biologické dostupnosti 65 %) i poločasu (5 hodin).
Poškození jater
U pacientů s těžkým poškozením jater je po podání per os, intravenózně nebo intramuskulárně systémová clearance ondansetronu významně snížena s prodlouženými poločasy eliminace (15-32 h) a perorální biologická dostupnost se blíží 100 % vzhledem ke sníženému presystémovému metabolismu.
(cs)
|