salt:hasText
| - Těhotenství
Během prvního trimestru těhotenství se užívání ACE inhibitorů nedoporučuje (viz bod 4.4). Během druhého a třetího trimestru těhotenství jsou ACE inhibitory kontraindikovány (viz body 4.3 a 4.4).
Z epidemiologických dokladů není možno činit o riziku teratogenicity po expozici ACE inhibitorům během prvního trimestru těhotenství jednoznačné závěry, nicméně malý nárůst rizika nelze vyloučit. Pokud se pokračování v léčbě ACE inhibitory nejeví jako nezbytně nutné, měly by být pacientky, jež plánují těhotenství, převedeny na jinou antihypertenzní léčbu, u níž je prověřeno, že je i během těhotenství bezpečná. Pokud je těhotenství diagnostikováno, je třeba léčbu ACE inhibitory okamžitě přerušit a podle situace zahájit alternativní léčbu. O expozici ACE inhibitorům během druhého a třetího trimestru je známo, že u člověka vyvolává fetotoxicitu (sníženou funkci ledvin, oligohydramnion, retardaci osifikace lebky) a neonatální toxicitu (selhání ledvin, hypotenzi, hyperkalemii) (viz bod 5.3). Pokud došlo k expozici ACE inhibitorům v období od druhého trimestru těhotenství, doporučuje se ultrazvuková kontrola funkce ledvin a lebky. Kojence, jejichž matky užívaly ACE inhibitory, je třeba bedlivě sledovat s ohledem na případný výskyt hypotenze (viz body 4.3 a 4.4).
Kojení:
Omezené farmakokinetické údaje poukazují na velmi nízké koncentrace v mateřském mléce (viz bod 5.2). Tyto koncentrace se sice jeví jako klinicky nevýznamné, přesto však se užívání léku Berlipril u kojících matek v případě předčasných porodů a rovněž v prvních týdnech po porodu s ohledem na hypotetické riziko kardiovaskulárních a renálních účinků a na nedostatek klinických zkušeností v tomto směru nedoporučuje. V případě starších kojenců je možno užívání léku Berlipril u kojících matek uvážit, pokud je tato léčba pro matku nezbytná a dítě je sledováno z hlediska případných nepříznivých účinků.
(cs)
|