salt:hasText
| - Těhotenství
V případě, že je léčba potřebná pro udržení správné duševní rovnováhy a zabránění dekompenzace, musí se během těhotenství začít nebo pokračovat v účinném dávkování.
K dispozici jsou limitované klinické údaje o gravidních ženách vystavených účinku tiapridu.
Studie na zvířatech neprokázaly přímé ani nepřímé škodlivé účinky na graviditu, embryonální/fetální vývoj, porod nebo postnatální vývoj.
Injekční neuroleptika podávaná v nouzových situacích můžou způsobit hypotenzi matky.
U novorozenců, kteří byli během třetího trimestru těhotenství vystaveni vlivu antipsychotik (včetně Tiapry), existuje riziko nežádoucích účinků včetně extrapyramidových příznaků a/nebo příznaků z vysazení. Tyto příznaky se mohou lišit v délce trvání i v závažnosti. Byly hlášeny případy agitovanosti, hypertonie, hypotonie, tremoru, somnolence, respirační tísně nebo poruch příjmu potravy. Proto by novorozenci měli být pečlivě monitorováni.
Kojení
Studie na zvířatech prokázaly průnik tiapridu do mateřského mléka. Není známo, zda se tiaprid vylučuje do lidského mateřského mléka. Kojení se během léčby tiapridem nedoporučuje.
Fertilita
Na zvířatech léčených tiapridem bylo pozorováno snížení plodnosti.
U lidí může podávání tiapridu vzhledem k interakci s dopaminovými receptory způsobit hyperprolaktinémii, která může být spojená s amenoreou, anovulací a sníženou fertilitou (viz bod 4.8 Nežádoucí účinky).
(cs)
|