salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: střevní antiflogistikum.
ATC kód: A07E A06
Lokální protizánětlivý účinek
Přesný mechanismus účinku glukokortikoidů v léčbě Crohnovy choroby není znám. Pravděpodobně je důležitá protizánětlivá aktivita, jako je inhibice uvolňování mediátorů zánětu a inhibice cytokiny zprostředkované imunitní odpovědi.
(daje z klinicko-farmakologických studií a kontrolovaných klinických studií ukazují, že budesonid z Entocort 3 mg účinkuje lokálně. To je dokumentováno především shodnou účinností ve srovnání s prednisolonem, ale menším vlivem na osu hypotalamus-hypofýza-nadledviny a markery zánětu.
Funkce osy hypothalamus-hypofýza-nadledviny
V doporučených dávkách má Entocort 3 mg podstatně menší vliv na ranní plazmatické koncentrace kortizolu, na 24-hodinové plazmatické koncentrace kortizolu (AUC0-24h) a na 24-hodinovou exkreci kortizolu do moči, než podávání prednisolonu 20 až 40 mg denně. Test s ACTH prokázal, že vliv přípravku Entocort 3 mg na funkci nadledvin je významně menší než vliv prednisolonu. U dětí s Crohnovou chorobou byla pozorována mírně vyšší systémová expozice budesonidu a suprese endogenního kortisolu ve srovnání s dospělými pacienty s Crohnovou chorobou.
Růst a minerální denzita kostí
Ve studii, která hodnotila kostní minerální densitu v průběhu léčby přípravkem Entocort 3 mg nebo predisolonem po dobu až dvou let bylo prokázáno, že vliv přípravku Entocort 3 mg na pokles minerální density je významně menší než vliv prednisolonu.
Pediatrická populace
Funkce osy hypotalamus-hypofýza-nadledviny (osa HPA).
Entocort 3 mg má v doporučených dávkách významně menší vliv na ranní plazmatickou koncentraci kortizolu, na 24hodinovou plazmatickou koncentraci kortizolu (AUC 0‑24 h) a na 24hodinovou koncentraci kortizolu v moči ve srovnání s prednisolem 20‑40 mg. Také test s ACTH prokázal, že Entocort 3 mg tvrdé tobolky má významně menší vliv na funkci nadledvin ve srovnání s prednisolonem. Děti s Crohnovou nemocí vykazují mírně vyšší systémovou expozici a snížení kortizolu ve srovnání s dospělými s Crohnovou nemocí.
Dlouhodobé studie u dětí léčených přípravkem Entocort 3 mg nebyly provedeny. Ve studii, která hodnotila vliv přípravku Entocort 3 mg v dávce 9 mg po dobu 7 dní na snížení koncentrace kortizolu u 8 dětí (od 9‑14 let) a 6 dospělých, se snížila koncentrace kortizolu ve srovnání s výchozími hodnotami (±SD) v průměru o 64 % (±18 %) u dětí a o 50 % (±27 %) u dospělých. Nebyly hlášeny žádné klinicky relevantní bezpečnostní údaje. (Studie 08‑3044).
Ve studii provedené u dětí s mírnou až středně závažnou Crohnovou nemocí (CDAI ≥ 200) se srovnávala účinnost přípravku Entocort tvrdé tobolky v dávce 9 mg jednou denně s prednisolonem podávaným ve snižujících se dávkách, počínaje dávkou 1 mg/kg. Přípravek Entocort tvrdé tobolky byl podáván 22 pacientům a 26 pacientů bylo léčeno prednisolonem. Po 8 týdnech léčby dosáhlo cílové hodnoty (CDAI ≤ 150) 70,8 % pacientů léčených prednisolonem ve srovnání s 54,5 % pacientů léčených přípravkem Entocort tvrdé tobolky; rozdíl nebyl statisticky významný (p = 0,13). Nežádoucí příhody byly pozorovány v průběhu studie u 96 % pacientů léčených prednisolonem a u 91 % pacientů léčených přípravkem Entocort tvrdé tobolky. Povaha těchto nežádoucích příhod byla v obou studijních ramenech podobná, ale nežádoucí účinky vztahující se k podávání
Glukokortikoidů (např. akné a měsícovitý obličej) byly méně časté u pacientů léčených přípravkem Entocort. (Studie SD-008-3037).
(cs)
|