salt:hasText
| - Ibuprofen by neměl být používán v kombinaci s:
Kyselinou acetylsalicylovou: (v dávce nad 75 mg denně): může se zvýšit riziko nežádoucích reakcí (viz bod 4.3).
Jinými nesteroidními antiflogistiky včetně inhibitorů cyklooxygenázy 2: může se zvýšit riziko nežádoucích reakcí (viz body 4.3 a 4.4).
Ibuprofen by měl být používán s opatrností v kombinaci s:
Kyselinou acetylsalicylovou v antiagregačních dávkách, neboť se může zvýšit riziko gastrointestinálního krvácení a snížit přínos užívání kyseliny acetylsalicylové.
Antiagregancii a selektivními inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI): zvýšené riziko gastrointestinálního krvácení (viz bod 4.4).
Kortikosteroidy: zvýšené riziko gastrointestinální ulcerace či krvácení (viz bod 4.4).
Diuretiky, ACE inhibitory, beta-blokátory a antagonisty angiotensinu II: nesteroidní antiflogistika mohou snížit účinek diuretik a jiných antihypertenziv. U některých pacientů se sníženou renální funkcí (např. dehydratovaní pacienti nebo starší pacienti se sníženou renální funkcí) může souběžné podávání s inhibitorem ACE, beta-blokátory či antagonisty angiotensinu II a látek inhibujících cyklooxygenázu vést k dalšímu zhoršení renální funkce včetně možného akutního renálního selhání, které je obvykle reverzibilní. Proto by tato kombinace měla být podávána s opatrností, zejména u starších pacientů. Pacienti by měli být adekvátně hydratováni a je třeba zvážit monitorování renální funkce po zahájení souběžné terapie, a dále v pravidelných intervalech.
Zejména souběžné podávání kalium-šetřících diuretik může zvýšit riziko hyperkalémie.
Antikoagulancii: Nesteroidní antiflogistika mohou zesílit účinky antikoagulancií, jako je warfarin a tiklopidin (viz bod 4.4).
Lithiem, digoxinem a fenytoinem: existují důkazy možného zvýšení plazmatických hladin těchto léčivých přípravků při souběžném podávání s ibuprofenem. Při správném používání (maximální dávka po dobu 4 dnů) není monitorování plazmatických koncentrací lithia, digoxinu či fenytoinu obvykle zapotřebí.
Probenecidem a sulfinpyrazonem: léčivé přípravky obsahující probenecid či sulfinpyrazon mohou prodloužit vylučování ibuprofenu.
Metotrexátem: podání přípravku Apo-Ibuprofen Rapid 400 mg soft capsules během 24 hodin před či po podání metotrexátu může vést ke zvýšení koncentrací metotrexátu a zvýšení jeho toxického účinku.
Cyklosporinem: inhibice aktivity renálního prostaglandinu nesteroidními antiflogistiky může zvýšit plazmatickou koncentraci cyklosporinu, a tím riziko nefrotoxicity vyvolané cyklosporinem.
Takrolimem: při souběžném podávání ibuprofenu a takrolimu se zvyšuje riziko nefrotoxicity.
Zidovudinem: existují důkazy o zvýšeném riziku hemartróz a hematomů u HIV-pozitivních pacientů s hemofilií, kteří užívali souběžnou léčbu zidovudinem a ibuprofenem.
Deriváty sulfonylurey: existují důkazy o interakcích mezi nesteroidními antiflogistiky a antidiabetiky (deriváty sulfonylurey). Ačkoli nebyly popsány specifické interakce mezi ibuprofenem a deriváty sulfonylurey, při souběžném podávání ibuprofenu a derivátů sulfonylurey se z bezpečnostních důvodů doporučuje monitorování glykémie.
Chinolonovými antibiotiky: údaje získané u zvířat nasvědčují tomu, že nesteroidní antiflogistika mohou zvýšit riziko křečí spojené s chinolonovými antibiotiky. Pacienti užívající nesteroidní antiflogistika a chinolony mohou mít zvýšené riziko výskytu křečí.
Cholestyraminem: Souběžná léčba cholestyraminen a ibuprofenem vede k prodloužení a snížení (25%) absorpce ibuprofenu. Tyto léčivé přípravky by měly být podávány s odstupem nejméně jedné hodiny.
Aminoglykosidy: Nesteroidní antiflogistika mohou zpomalit eliminaci aminoglykosidů a zvýšit jejich toxicitu.
Předklinické údaje poukazují na to, že ibuprofen při současném podávání s nízkými dávkami kyseliny acetylsalicylové může tlumit její vliv na agregaci krevních destiček. Tyto údaje jsou však omezené a není znám dopad těchto ex vivo údajů na klinickou praxi, nelze proto učinit konečné závěry týkající se pravidelného užívání ibuprofenu a při ojedinělém krátkodobém podávání ibuprofenu není klinicky významný vliv považován za pravděpodobný (viz 5.1).
(cs)
|