salt:hasText
| - Ve studiích in vitro bylo prokázáno, že (R)-bikalutamid působí jako inhibitor CYP 3A4 a má slabší inhibiční účinky na aktivitu CYP 2C9, 2C19 a 2D6.
Přestože klinické studie s antipyrinem jako markerem aktivity cytochromu P450 (CYP) neprokázaly interakční potenciál bikalutamidu, střední expozice midazolamu (AUC) byla zvýšena až na 80% při současném podávání bikalutamidu po dobu 28 dnů. Pro léčiva s úzkým terapeutickým indexem může být takový nárůst závažný.
Z tohoto důvodu je kontraindikováno souběžné užívání terfenadinu, astemizolu a cisapridu (viz bod 4.3) a je třeba dbát zvýšené opatrnosti při souběžném užívání bikalutamidu s cyklosporiny a blokátory kalciových kanálů.
U těchto přípravků může být potřeba snížit dávku, zejména v případě, kdy jsou přítomny známky zvýraznění účinku léčiva nebo vzniku nežádoucího účinku. U cyklosporinu je doporučeno často a pravidelně sledovat plazmatické hladiny a klinický stav pacienta na začátku léčby bikalutamidem a po jejím ukončení.
Je třeba dbát opatrnosti při předepisování bikalutamidu s jinými léčivy, která mohou inhibovat oxidaci léku, např. cimetidin a ketokonazol. To může vést ke zvýšení plazmatických koncentrací bikalutamidu a teoreticky k nárůstu nežádoucích účinků.
Studie in vitro prokázaly, že bikalutamid může vytěsňovat kumarinové antikoagulans, jako je warfarin, na proteinovém vazebném místě. Po nasazení bikalutamidu pacientům, kteří současně užívají kumarinová antikoagulancia, se proto doporučuje časté a pravidelné sledování protrombinového času.
(cs)
|