salt:hasText
| - Obecně:
Excedrinil by neměl být užíván společně s přípravky obsahujícími kyselinu acetylsalicylovou nebo paracetamol.
Stejně jako u jiných terapií akutní migrény, před léčbou domnělé migrény u pacientů bez předchozí diagnózy migrény a u migrény, která se projevuje atypickými příznaky, by měla být věnována pozornost vyloučení jiných potenciálně závažných neurologických potíží.
Pacienti, kteří zvrací ve > 20% případů záchvatů migrény nebo kteří jsou upoutáni na lůžko ve >50% případů záchvatů migrény by neměli užívat Excedrinil.
Pokud pacient nepocítí úlevu po dávce prvních 2 tablet Excedrinilu, měl by vyhledat lékařskou pomoc.
Tento přípravek by neměl být používán u pacientů, kteří během posledních 3 měsíců měli bolesti hlavy více než 10 dní v měsíci. U těchto pacientů může být podezření na diagnózu medikací indukované bolesti hlavy (MOH) a léčba musí být přerušena. U těchto pacientů je potřeba další lékařská péče.
Opatrnosti je zapotřebí u pacientů s rizikem dehydratace (např. při zvracení, průjmu, nebo před či po velkém chirurgickém zákroku).
Díky svým farmakodynamickým vlastnostem může Excedrinil maskovat příznaky a symptomy infekce.
Kvůli přítomnosti kyseliny acetylsalicylové:
Excedrinil by měl být užíván opatrně u pacientů trpících dnou, sníženou funkcí ledvin či jater, dehydratací, nekontrolovanou hypertenzí, deficitem glukóza-6-fosfát dehydrogenázy a diabetem mellitem.
Vzhledem k inhibičnímu účinku kyseliny acetylsalicylové na krevní srážlivost může Excedrinil vést ke zvýšenému sklonu ke krvácení během nebo po chirurgických zákrocích (včetně malých zákroků, např. extrakce zubů).
Bez lékařského dohledu by Excedrinil neměl být užíván spolu s antikoagulancii, nebo jinými léky které snižují srážlivost krve (viz bod 4.5). Pacienti s poruchami hemostázy musí být pečlivě sledováni. Pozornost musí být věnována v případě metroragie nebo menoragie.
Pokud se u pacientů užívajících Excedrinil objeví gastrointestinální krvácení nebo ulcerace, musí být léčivý přípravek okamžitě vysazen. Gastrointestinální krvácení, ulcerace a perforace, které mohou být fatální, byly hlášeny u všech NSAID kdykoli během léčby, s varujícími příznaky ale i bez nich, i bez předchozí anamnézy závažných gastrointestinálních příhod. Ty mají obecně závažnější důsledky v případě starších osob. Riziko gastrointestinálního krvácení může zvyšovat současný příjem alkoholu, užívání kortikosteroidů a NSAID (viz bod 4.5).
Excedrinil může vyvolat bronchospasmus a způsobit zhoršení astmatu (takzvaná intolerance analgetik/analgetické astma) nebo jiné hypersenzitivní reakce. Rizikové faktory jsou výskyt bronchiálního astmatu, sezonní alergická rýma, nosní polypy, chronická obstrukční plicní choroba, nebo chronická infekce dýchacích cest (zejména pokud je spojená s příznaky podobnými alergické rýmě). To platí také pro pacienty vykazující alergické reakce (např. kožní reakce, svědění, kopřivka) na jiné látky. U těchto pacientů je doporučována zvláštní opatrnost (připravenost na případ nouze).
Excedrinil by neměl být podáván dětem a mladistvým do 18 let, kromě zvláštních případů, protože existuje možná souvislost mezi podáváním kyseliny acetylsalicylové dětem a mladistvým a Reyovým syndromem. Reyův syndrom je velmi vzácné onemocnění, které ovlivňuje mozek a játra a může být smrtelné.
Kyselina acetylsalicylová může kvůli falešně nízkým koncentracím levothyroxinu (T4) nebo trijodthyroninu (T3) interferovat s testy na funkci štítné žlázy (viz bod 4.5).
Kvůli přítomnosti paracetamolu:
Excedrinil by neměl být užíván spolu s dalšími přípravky obsahujícími paracetamol.
Excedrinil by měl být podáván opatrně pacientům se sníženou funkcí ledvin či jater nebo závislým na alkoholu
Riziko toxicity paracetamolu může být zvýšené u pacientů užívajících další potenciálně hepatotoxické léčivé přípravky, které indukují jaterní mikrozomální enzymy (např. rifampicin, izoniazid, chloramfenikol, hypnotika a antiepileptika včetně fenobarbitalu, fenytoinu a karbamazepinu). Pacienti s abúzem alkoholu v anamnéze jsou zvláště ohroženi poškozením jater (viz bod 4.5).
Kvůli přítomnosti kofeinu:
Excedrinil by měl být podáván opatrně pacientům s dnou, hypertyreózou a arytmií.
Během užívání Excedrinilu by měl pacient omezit příjem přípravků obsahujících kofein. Nadměrný příjem kofeinu totiž může způsobit nervozitu, podrážděnost, nespavost a někdy také zrychlené bušení srdce.
(cs)
|