salt:hasText
| - Ondansetron se po perorálním podání ze zažívacího traktu pasivně a úplně vstřebává. Po podání perorální dávky 8 mg dosahuje maximální plazmatické koncentrace 30 ng/ml po 1,5 hod. Biologická dostupnost ondansetronu po perorální dávce je přibližně 60 %. Farmakokinetika ondansetronu po perorálním nebo intravenózním podání je podobná, s koncovým eliminačním poločasem přibližně 3 hodiny a distribučním objemem v ustáleném stavu přibližně 140 litrů. Mezi plazmatickými hladinami a antiemetickým účinkem nebyla zjištěna přímá korelace. Vazba na plazmatické proteiny činí 70-76 %. Ze systémového oběhu je ondansetron eliminován hlavně různými enzymatickými cestami v játrech. Méně než 5 % resorbované dávky se v nezměněné formě vylučuje močí.
Studie provedené u zdravých starších dobrovolníků ukázaly mírné z výšení spojené s věkem jak u biologické dostupnosti (65%), tak u poločasu eliminace (5 hodin).
Ondasentron je metabolizován několika jaterními enzymy cytochromu P 450: CYP3A4, CYP2D6 a CYP1A2. Vzhledem k četnosti enzymů schopných metabolizovat ondasentron je inhibice nebo snížená aktivita jednoho enzymu (např. genetický nedostatek CYP2D6) kompenzována ostatními enzymy a výsledkem by měla být pouze malá nebo žádná významná změna celkové clearence ondasentronu a jeho požadované dávky.
Ve studii pacientů se silně porušenou funkcí jater byla celková clearance zřetelně nižší, což se po perorálním podání na základě snížené biotransformace při prvním průchodu játry (first-pass effect) odrazilo v prodlouženém poločase (15-32 hodin) a biologické dostupnosti téměř 100 %.
U pacientů s poškozením ledvin (clearence kreatininu 15-60 ml/min) je jak celková clearence, tak i distribuční objem snížen po i.v. podání ondasentronu, z čehož vyplývá malé, avšak klinicky nevýznamné zvýšení poločasu eliminace (5,4 hod.). Studie u pacientů se závažným poškozením ledvin, kteří vyžadovali pravidelnou dialýzu (sledováno mezi dialýzami), ukázala, že se farmakokinetika ondasentronu podstatně nezměnila po i.v. podání.
Rozdíly mezi pohlavími byly zjevné v dostupnosti ondasentronu podávaného v jednorázové dávce. Rozsah a rychlost absorpce ondasentronu je vyšší u žen než u mužů. Pomalejší clearence u žen, nižší zdánlivý distribuční objem (přizpůsobený hmotnosti) a vyšší absolutní biologická dostupnost vedly k vyšším plazmatickým hladinám ondasentronu. Tyto vyšší plazmatické hladiny mohou být částečně vysvětleny rozdíly v tělesné hmotnosti mezi muži a ženami. Není známo, zda byly tyto rozdíly mezi pohlavími klinicky důležité.
Bioekvivalence
Studie biologické dostupnosti ve srovnání s referenčním přípravkem (Zofran, Zydis) na 24 zdravých dobrovolnících byla provedena v roce 2002 s těmito výsledky:
Testovaný přípravek
Referenční přípravek
Maximální plazmatická koncentrace (Cmax):
32,22 ± 11,13 µg/l
33,68 ± 12,13 µg/l
Čas maximální plazmatické koncentrace (tmax):
2,33 (1,00-3,00) h
1,67 (1,17-4,00) h
Plocha pod křivkou plazmatických koncentrací (AUC):
191,80 ± 85,18 µg.h/l
205,47 ± 82,65 µg.h/l
Údaje uvedeny jako aritmetický průměr a směrodatná odchylka.
(cs)
|