salt:hasText
| - Akutní a chronická toxicita
Paracetamol
Akutní, subchronická a chronická toxicita paracetamolu byla studována na potkanech a myších. Zaznamenány byly léze v gastrointestinálním traktu, změny krevního obrazu, degenerace jaterního a ledvinného parenchymu včetně nekrózy. Příčiny těchto změn jsou připisovány na jedné straně mechanismu účinku paracetamolu (viz výše), a na druhé straně metabolismu paracetamolu. Metabolity, kterým jsou přičítány toxické účinky a následné orgánové změny, byly objeveny také u lidí. Proto nesmí být paracetamol užíván po dlouhou dobu a/nebo ve vysokých dávkách.
Případy reverzibilní, chronické agresivní hepatitidy byly popsány u denních dávek 3,9 g a 2,9 g při užívání po dobu 1 roku. Denní dávky s významným účinkem na poškození jater u nealkoholiků byly 5,8 g, zatímco příznaky intoxikace byly sledovány nejdříve po 3 týdnech užívání.
Chlorfenamin
Po perorálním užití maleátu chlorfenaminu byla LD50 u myší 162 mg/kg.
Studie chronické toxicity neprokázaly jasné chlorfenaminu specifické toxické účinky.
Kofein
Při studiích na zvířatech byly pozorovány gastrointestinální vředy a poškození jater a ledvin po dlouhodobém používání terapeuticky nevýznamných vysokých dávek.
Kyselina askorbová
Studie subchronické a chronické toxicity u potkanů neprokázaly specifické toxické účinky.
Mutagenní a tumorogenní potenciál
Paracetamol
Extenzivní studie neprokázaly významné genotoxické riziko spojené s užíváním terapeutických, t.z. netoxických dávek paracetamolu. Dlouhodobé studie u potkanů a myší neprokázaly žádný specifický tumorogenní účinek u dávkování netoxického pro játra.
Chlorfenamin
Při testech in vitro nebyl mutagenní potenciál chlorfenaminu relevantní pro klinické používání prokázán.
Dlouhodobé studie u potkanů a myší neprokázaly žádný specifický tumorogenní potenciál.
Kofein
Tak jako ostatní metylxantiny, má také kofein in vitro potenciál k poškození chromozomů. Celkový souhrn vědeckých studií metabolizmu a mutagenních vlastností kofeinu neprokazuje mutagenní účinek in vivo. Dlouhodobé studie neprokázaly žádný karcinogenní účinek kofeinu.
Kyselina askorbová
Dlouhodobé studie u myší neprokázaly žádný tumorogenní potenciál.
Studie na buněčných kulturách a zvířatech neprokázaly v terapeutickém rozmezí dávkování žádný mutagenní potenciál.
Reprodukční toxicita
Paracetamol
Paracetamol prochází přes placentární bariéru.
Studie na zvířatech a současné zkušenosti u lidí dosud neprokázaly reprodukční poškození.
Chlorfenamin
U chlorfenaminu nebyl toxický účinek na reprodukci dostatečně testován. Dosud nejsou dostupné údaje týkající se fertility a účinků na postnatální vývoj.
Kofein
Kofein prochází přes placentární bariéru. Ve velmi vysokých dávkách byly pozorovány u různých zvířecích druhů (potkani, myši, králíci) odlišné výsledky týkající se poškození plodu. Embryotoxické a fetotoxické, ale ne teratogenní účinky, byly pozorovány u potkanů po podání velmi vysokých dávek kofeinu (více než 100 mg /kg). U lidí při užívání terapeutických dávek nebo požívání kávy nebylo pozorováno zvýšené riziko ovlivnění těhotenství a vývoje dítěte.
Kyselina askorbová
Studie u dvou zvířecích druhů s denními dávkami 150, 250, 500 a 1 000 mg/kg neprokázaly fetotoxický účinek. Kyselina askorbová je vylučována do mateřského mléka a přechází přes placentu prostou difuzí.
(cs)
|