salt:hasText
| - Farmakodynamické interakce
Na farmakodynamické úrovni bylo zaznamenáno pouze několik případů výskytu serotoninového syndromu při současném užití citalopramu, moklobemidu nebo buspironu.
Kontraindikované kombinace
Současné užití neselektivních IMAO stejně jako selektivního MAO-A inhibitoru moklobemidu vzhledem k riziku vzniku serotoninového syndromu. Byly hlášeny závažné reakce, někdy s fatálním zakončením, při současném užívání SSRI a inhibitoru monoaminooxidázy (IMAO), včetně ireverzibilního MAO inhibitoru selegilinu, reverzibilních MAO inhibitorů linezolidu a moklobemidu, a to i v případě nedávného ukončení léčby SSRI a zahájením léčby přípravkem ze skupiny IMAO.
Vyskytly se též případy svými příznaky podobné serotoninovému syndromu. Symptomy interakce léčivé látky s IMAO jsou: hypertermie, rigidita, myoklonus, vegetativní nestabilita s možnými rychlými výkyvy vitálních známek, změny mentálního stavu včetně zmatenosti, podrážděnost a extrémní agitovanost progredující k deliriu a kómatu (viz bod 4.3).
Prodloužení QT intervalu
Farmakokinetické a farmakodynamické studie mezi citalopramem a jinými léčivými přípravky,
které prodlužují QT interval, nebyly provedeny. Aditivní účinek citalopramu a těchto léčivých
přípravků nelze vyloučit. Proto je současné podávání citalopramu a léčivých přípravků, které
prodlužují QT interval, jako jsou antiarytmika třídy IA a III, antipsychotika (fenothiazinové
deriváty, pimozid, haloperidol), tricyklická antidepresiva, některé antimikrobiální látky (např.
sparfloxacin, moxifloxacin, erythromycin i.v., pentamidin, antimalarika, zejména halofantrin),
některá antihistaminika (astemizol, mizolastin) atd. kontraindikováno.
Pimozid
Současné podání jednotlivé dávky 2 mg pimozidu pacientům léčeným racemickým citalopramem 40 mg/den po dobu 11 dní vyvolalo zvýšení AUC a Cmax pimozidu, avšak nerovnoměrně v celé studii. Současné podání pimozidu a citalopramu vyvolalo prodloužení QT intervalu zhruba o 10 msec. Způsobená interakce byla zaznamenána už pří nízkých dávkách pimozidu, proto je současné podávání citalopramu a pimozidu kontraindikováno.
Kombinace vyžadující zvláštní pozornost
Selegilin (selektivní MAO-B inhibitor)
Farmakokineticko/farmakodynamická interakční studie současného podávání citalopramu (20 mg denně) a selegilinu (10 mg denně) neprokázala klinicky významné interakce. Snášenlivost kombinace selegilinu a citalopramu byla dobrá.
Serotonergně působící přípravky
Lithium a tryptofan
V klinických studiích nebyly zaznamenány farmakodynamické interakce při současném
podávání citalopramu a lithia. Byly však zaznamenány případy zesílení účinku antidepresiv typu SSRI při současném užívání s lithiem nebo tryptofanem, proto musí současné užívání citalopramu s těmito přípravky probíhat za zvýšené opatrnosti.
Současné podávání se serotonergně působícími léčivými přípravky (např. tramadol,
sumatriptan) může vést k zesílení účinků na 5-HT receptorech.
Třezalka tečkovaná
Mezi přípravky ze skupiny SSRI a rostlinnými přípravky obsahujícími třezalku tečkovanou
(Hypericum perforatum) mohou nastat dynamické interakce, které mohou zvýšit výskyt nežádoucích účinků (viz bod 4.4).
Krvácivost
Doporučuje se pečlivé sledování pacientů užívajících SSRI, obzvláště pokud současně užívají
perorální antikoagulancia nebo jiné přípravky ovlivňující funkci krevních destiček (např. atypická antipsychotika, fenothiaziny, většina tricyklických antidepresiv, kyselina acetylsalicylová, nesteroidní antirevmatika (NSAID), tiklopidin, dipyridamol) a u pacientů s výskytem krvácivých poruch v anamnéze (viz bod 4.4).
ECT (elektrokonvulzivní terapie)
Nebyly provedeny klinické studie, které by zhodnotily poměr rizika a přínosu současného použití elektrokonvulzivní terapie a citalopramu (viz bod 4.4).
Alkohol
Ačkoliv klinické studie neprokázaly nepříznivé farmakodynamické interakce mezi citalopramem a alkoholem, při léčbě SSRI se nedoporučuje požívat alkohol.
Léčivé přípravky snižující práh pro vznik záchvatů
SSRI mohou snižovat práh pro vznik záchvatů. Při současném užívání s léčivými přípravky, které také mohou snižovat práh pro vznik záchvatů (např. tricyklická antidepresiva, SSRI, neuroleptika – fenothiaziny, thioxanteny a butyrofenony; meflochin, bupropion a tramadol), je zapotřebí zvýšené opatrnosti.
Desipramin, imipramin
Ve farmakokinetické studii nebyl prokázán účinek na hladiny citalopramu nebo imipraminu, ačkoli hladina desipraminu, primárního metabolitu imipraminu, byla zvýšena. Při současném podávání desipraminu a citalopramu bylo zaznamenáno zvýšení plazmatické koncentrace desipraminu. Může být potřebné snížení dávky desipraminu.
Neuroleptika
Zkušenosti s citalopramem neodhalily významné klinické interakce s neuroleptiky. Avšak stejně jako u jiných SSRI farmakodynamická interakce nemůže být vyloučena.
Farmakokinetické interakce
Metabolismus citalopramu na demethylcitalopram je zprostředkován izoenzymy cytochromového systému P450, a to CYP2C19 (přibližně 38%), CYP3A4 (přibližně 31%) a CYP2D6 (přibližně 31%). Citalopram je metabolizován více než jedním cytochromovým systémem, tudíž inhibice jeho metabolismu je málo pravděpodobná. Současné užití citalopramu s jinými léčivými přípravky má v klinické praxi velmi malou pravděpodobnost způsobit farmakokinetické interakce.
Vliv jiných léčivých přípravků na farmakokinetiku citalopramu
Při současném podávání s ketokonazolem (silný inhibitor subsystému CYP3A4) se farmakokinetické parametry citalopramu neměnily.
Farmakokinetická interakční studie lithia a citalopramu neprokázala farmakokinetické interakce.
Cimetidin (silný CYP2D6, CYP3A4 a CYP1A2 inhibitor) způsobil mírné zvýšení průměrné
hladiny citalopramu v ustáleném stavu. Při podávání citalopramu v kombinaci s cimetidinem
se doporučuje opatrnost. Může být nutné upravení dávky.
Vliv citalopramu na farmakokinetiku jiných léčivých přípravků
Studie farmakokinetických/farmakodynamických interakcí ukázala, že při současném podávání citalopramu a metoprololu (substrát izoenzymu CYP2D6) došlo k dvojnásobnému zvýšení koncentrace metoprololu, ale statisticky významně se neprohloubil účinek metoprololu na krevní tlak a srdeční frekvenci zdravých dobrovolníků.
Citalopram a demethylcitalopram jsou zanedbatelnými inhibitory CYP2C9, CYP2E1 a CYP3A4 a pouze slabými inhibitory subsystémů CYP1A2, CYP2C19 a CYP2D6 v porovnání s ostatními přípravky ze skupiny SSRI, které jsou silnými inhibitory.
Současné užití citalopramu a substrátů CYP1A2 (klozapin a theofylin), CYP2C9 (warfarin), CYP2C19 (imipramin a mefenytoin), CYP2D6 (spartein, imipramin, amitriptylin, risperidon) a CYP3A4 (warfarin, karbamazepin a triazolam) nevyvolalo změny ve farmakokinetice nebo vyvolalo pouze velmi malé klinicky nevýznamné změny farmakokinetiky.
Ve farmakokinetické interakční studii citalopram nezpůsobil změny ve farmakokinetice digoxinu. Znamená to, že nedošlo k indukci ani inhibici P-glykoproteinu.
Pediatrická populace – viz bod 4.4.použití u dětí a mladistvých do 18 let
(cs)
|