salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: fytofarmaka – laxativa, spasmolytika, antiflogistika.
ATC kód: V11
Hlavními léčivými látkami jsou sennosidy, silice a deriváty triterpenu.
Sennae folium – laxativum.
Droga obsahuje anthracenové deriváty, flavonoidy, třísloviny a pryskyřici. Hlavní léčivou látkou jsou sennosidy (glykosidy 1,8-hydroxyanthracenového typu), zařazované mezi antiresorptivní a hydragogní laxativa. Působením mikroflóry tlustého střeva se redukují na aktivní anthrony a dianthrony (rheinanthron, rhein), které stimulují motilitu tlustého střeva a zvyšují rychlost pasáže (snížením resorpce tekutin fekální hmotou). Současně ovlivňují sekreční pochody (stimulace vylučování hlenu a elektrolytů), což se projevuje zvýšeným vylučováním tekutiny. Výsledkem všech těchto pochodů je změkčení stolice a navození reflektorické reakce zvýšenou náplní tlustého střeva. K defekaci dochází po 8-12 hodinách od podání.
Menthae piperitae herba - stomachikum - karminativum, cholagogum, choleretikum, mírné spasmolytikum.
Používá se při mírných žaludečních obtížích, nechutenství, provázeném nadýmáním, pocitem plnosti, a křečemi, zánětlivých onemocněních zažívacího traktu (gastritis, enteritis), žlučníku a žlučových cest.
Droga obsahuje silici (menthol, menthyl-acetát, cineol), fenylpropanolové kyseliny (kyselina kávová, kyselina ferulová atd.), lipidy, pentacyklické triterpeny, flavonoidy (apigenin, luteolin atd.).
Flavonoidy izolované z listů inhibují ve vodném roztoku kontrakce svalů izolovaného tenkého střeva morčete, vyvolané chloridem barnatým. Odvar aplikovaný i.v. psu, zvyšuje dvojnásobně sekreci žluči a tvorbu žlučových kyselin, stimulaci tvorby žlučových kyselin lze pozorovat i u potkana. Karminativní účinek drogy je vysvětlován snížením tonu esofageálního svěrače.
Liquiritiae radix - antiflogistikum antiulcerosum.
Používá se při ulcus ventriculi a duodeni a chronické gastritis k zmírnění křečovitých bolestí. Droga obsahuje saponiny (glycyrrhizin), kyselinu glycyrrhetinovou, sapogeniny (kyselina 18--
glycyrrhetinová), flavonoidy (deriváty 2-methylisoflavonu), chalkony (isoliquiritigenin), kumariny, stopy silice, polysacharidy a draselné soli.
In vivo. Byl prokázán antiulcerózní a antiflogistický účinek (potkan, p.o. podání).
Foeniculi fructus - mírné spasmolytikum, karminativum.
Používá se při mírných žaludečních obtížích, provázených nadýmáním, pocitem plnosti, a křečemi. Droga obsahuje silici (anethol, estragol, fenchon), fenylkarbonové kyseliny (chlorogenová, kávová, ferulová), kumariny (osthenol, skoparin, umebelliferon), furokumariny (bergapten, kolumbianetin), flavonoidy (glykosidicky vázaný kempferol, kvercetin), mastný olej, pentacyklické triterpeny.
In vitro . Nálev z plodů hořkého fenyklu má signifikantní spasmolytický účinek na křeče, vyvolané acetylcholinem a histaminem, u izolovaného tenkého střeva morčete.
Millefolii herba - choleretikum, mírné spasmolytikum, antiflogistikum.
Terpeny (kafr, cineol, pineny atd.) a seskviterpenlaktony (deriváty guajanolidu) spolu s achilleinem a stachydrinem mají účinek choleretický a mírně spasmolytický, terpeny kromě toho mají i účinek antimikrobiální, flavonoidy (apigenin-7-O-glukosid, luteolin-7-O-glukosid atd.) a deriváty fenylpropanu mají účinek antiflogistický.
(cs)
|