salt:hasText
| - Farmakodynamické interakce
Na farmakodynamické úrovni byly hlášeny případy serotoninového syndromu při podávání citalopramu, moklobemidu a buspironu.
Kontraindikované kombinace léčiv
Inhibitory MAO
Důsledkem souběžného podávání citalopramu a inhibitorů MAO může být vznik závažných nežádoucích účinků, včetně serotoninového syndromu (viz bod 4.3).
Byly hlášeny případy závažných a někdy i fatálních reakcí u pacientů, kterým byly podávány SSRI v kombinaci s inhibitory monoaminooxidázy (MAOI), včetně ireverzibilního MAOI selegilinu a reverzibilního MAOI linesolidu a moklobemidu a rovněž u pacientů, u kterých byly nedávno vysazeny SSRI a bylo zahájeno podávání MAOI.
Některé případy se vyznačovaly příznaky podobnými serotoninovému syndromu. Mezi příznaky interakce účinné látky s inhibitorem monoaminooxidázy patří: agitovanost, tremor, hypertermie, rigidita, myoklonus, vegetativní nestabilita s možnými rychlými fluktuacemi životních funkcí, změny
duševního stavu zahrnující zmatenost, podrážděnost a extrémním neklid progredující do deliria a kómatu (viz bod 4.3).
Pimozid
Společné podání jednotlivé dávky 2 mg pimozidu zdravým dobrovolníkům, kteří byli léčeni citalopramem 40 mg/den po dobu 11 dní, vedlo ke zvýšení AUC a C max pimozidu, avšak ne trvale celou léčbu. Přes mírné zvýšení hladiny pimozidu v plasmě, QT interval se více prodloužil po společném podávání citalopramu a pimozidu ( v průměru o 10 ms). Vzhledem k tomu, že interakce byly pozorovány po jednotlivé dávce pimozidu, společné podávání citalopramu a pimozidu je kontraindikováno.
Kombinace vyžadující opatrnost při užívání
Selegilin (selektivní inhibitor MAO-B)
Farmakokineticko-farmakodynamická interakční studie současného podání citalopramu v denní dávce 20 mg a selegilinu v denní dávce 10 mg neprokázala klinicky významnou interakci. Souběžné užívání citalopramu a selegilinu (v dávkách nad 10 mg denně) se nedoporučuje.
Serotoninergní přípravky
Lithim, tryptofan
Citalopram nevykazuje žádné farmakokinetické interakce s lithiem. Přesto existují hlášení zvýšeného serotoninového efektu při podání SSRI v kombinaci s lithiem nebo tryptofanem. Při podávání citalopramu s těmito dvěma látkami je proto třeba zvýšené opatrnosti. Hladina lithia by měla být kontrolována jako obvykle.
Souběžné podávání serotogenních látek (např. tramadol, sumatriptan) může vést ke zvýšení serotoninergních účinků. Dokud nebudou známy další informace, nedoporučuje se souběžné podávání citalopramu a 5-HT agonistů, jako je sumatriptan a jiné triptany (viz bod 4.4).
Třezalka tečkovaná
Nežádoucí účinky mohou být častější při souběžném užívání SSRI a rostlinnými přípravky obsahujícími třezalku tečkovanou (viz bod 4.4). Farmakokinetické interakce nebyly studovány.
Hemorragie
Opatrnost je nutná u pacientů souběžně léčených antikoagulačními přípravky a přípravky ovlivňujícími funkci krevních destiček, jako jsou například nesteroidní antirevmatika (NSAID), kyselina acetylsalicylová, dipyridamol a tiklopidin či jiné přípravky zvyšující riziko krvácení (například atypická antipsychotika, fenotiaziny, tricyklická antidepresiva) (viz bod 4.4).
ECT (elektrokonvulzívní terapie)
Klinické stude prokazující rizika a přínosy léčby antidepresivy typu SSRI současně s ECT nejsou dostupné (viz bod - Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití).
Alkohol
Nebyly prokázány žádné farmakodynamické ani farmakokinetické interakce mezi citalopramem a alkoholem. Požívání alkoholu při léčbě citalopramem se však nedoporučuje.
Léčivé přípravky prodlužující QT interval nebo indukující hypokalémii / hypomagnezémii
Doporučuje se opatrnost při souběžném používání jiných léčivých přípravků prodlužujících QT interval nebo přípravků indukujících hypokalémii/hypomagnezémii, protože stejně jako citalopram prodlužují QT interval.
Léčivé přípravky snižující záchvatový práh
Léčivé přípravky SSRI mohou snižovat záchvatový práh. Při souběžném užívání jiných léčivých přípravků snižujících záchvatový práh je nutná opatrnost (např. antidepresiva - tricyklická a SSRI, neuroleptika (fenotiaziny, tioxanteny a butyrofenony), mefloquin, bupropion a tramadol).
Desipramin, imipramin
Farmakokinetické studie neprokázaly žádný účinek na hladinu citalopramu nebo imipraminu, i když hladina desipraminu, primárního metabolitu imipraminu, byla zvýšena. Při kombinaci desipraminu s citalopramem byl pozorován nárůst plazmatické koncentrace desipraminu. Může být potřebné snížení dávky desipraminu.
Neuroleptika
Dosavadní zkušenosti s citalopramem neodhalily žádné klinicky relevantní interakce s neuroleptiky. Stejně jako u jiných léčivých přípravků SSRI, nelze vyloučit možnost farmakodynamických interakcí.
Farmakokinetické interakce
Biotransformace citalopramu na demethylcitalopram je zprostředkována CYP2C19 (cca 38%), CYP3A4 (cca 31%) a CYP2D6 (cca 31%) izoenzymy cytochromu P450. Skutečnost, že citalopram je metabolizován více než jedním CYP znamená, že inhibice její biotransformace je méně pravděpodobná stejně tak jako inhibice jednoho enzymu může být nahrazena jiným. Proto souběžné podávání citalopramu s jinými léčivými přípravky v klinické praxi vykazuje velmi nízkou pravděpodobnost možnosti farmakokinetické interakce.
Současné podávání s jídlem
Nebylo pozorováno ovlivnění absorpce a jiných farmakokinetických vlastností citalopramu příjmem potravy.
Vliv jiných léčivých přípravků na farmakokinetiku citalopramu
Souběžné podávání s ketokonazolem (inhibitor CYP3A4) nezměnilo farmakokinetiku citalopramu.
Farmakokinetická interakční studie lithia a citalopramu neodhalila žádné farmakokinetické interakce (viz také výše). Nicméně, byly zjištěny zvýšené serotonergní účinky, pokud byla SSRI podávána v kombinaci s lithiem nebo tryptofanem. Proto je nutná opatrnost při současném užívání citalopramu s těmito účinnými látkami. Rutinní sledování hladiny lithia by měly pokračovat jako obvykle.
Cimetidin
Cimetidin, který je známým inhibitorem enzymů, způsobuje mírné zvýšení průměrných hladin citalopramu v ustáleném stavu. Proto je při podávání vysokých dávek citalopramu v kombinaci s vysokými dávkami cimetidinu nutná opatrnost.
Důsledkem souběžného podávání escitalopramu (aktivního enantiomeru citalopramu) s omeprazolem v dávce 30 mg jednou denně (omeprazol je inhibitor CYP2C19) byl středně významný (přibližně 50%) nárůst plazmatických koncentrací escitalopramu.
Proto je při souběžném podávání inhibitorů CYP2C19 (například omeprazol, esomeprazol, fluvoxamin, lansoprazol, tiklopidin) nebo cimetidinu nutná opatrnost. V souladu s monitorováním vedlejších účinků souběžné léčby může být nezbytné snížení dávky escitalopramu.
Metoprolol
Escitalopram (aktivní enantiomer citalopramu) je inhibitor enzymu CYP2D6. Opatrnost je doporučována při současném používání citalopramu s léčivými přípravky, které jsou převážně metabolizovány tímto enzymem, a které mají úzký terapeutický index, např. flekainid, propafenonu a metoprolol (při použití v srdeční selhání), nebo některé léky působící na CNS, které jsou převážně metabolizovány CYP2D6, např. antidepresiva, jako jsou desipramin, klomipramin a nortryptyline
nebo antipsychotika jako risperidon, thioridazin a haloperidol. Úprava dávkování může být oprávněná. Souběžné podávání s metoprololem může mít za následek dvojnásobné zvýšení plazmatické hladiny metoprololu, ale zvýšení účinku metoprololu na krevní tlak a srdeční rytmus nebylo statisticky významné.
Metabolismus escitalopramu je zprostředkován především CYP2C19. CYP3A4 a CYP2D6 může také přispět k metabolismu, i když v menší míře. Metabolismus hlavního metabolitu S-DCT (demetylovaný escitalopram) se zdá být částečně katalyzován prostřednictvím CYP2D6.
Vliv citalopramu na farmakokinetiku dalších látek
Studie farmakokinetických a farmakodynamických interakcí při současném podávání citalopramu a metoprololu (substrát CYP2D6) ukázala na dvojnásobné zvýšení koncentrace metoprololu, ale žádné statisticky významné zvýšení účinku metoprololu na krevní tlak a srdeční frekvenci u zdravých dobrovolníků.
Citalopram a demethylcitalopram jsou zanedbatelné inhibitory CYP2C9, CYP2E1 a CYP3A4, a jen slabé inhibitory CYP1A2, CYP2C19 a CYP2D6 ve srovnání s jinými SSRI, které jsou významnými inhibitory.
Levomepromazinem, digoxin, karbamazepin
Žádné změny, nebo jen velmi malé změny klinického významu byly pozorovány, pokud byl citalopram podáván společně s CYP1A2 substráty (klozapin a theofylin), CYP2C9 (warfarin), CYP2C19 (imipramin a mephenytoin), CYP2D6 (spartein, imipramin, amitriptylin, risperidon) a CYP3A4 (warfarin, karbamazepin (a jeho metabolit karbamazepin epoxid) a triazolam).
Žádné farmakokinetické interakce nebyly pozorovány mezi citalopramem a levomepromazinem, nebo digoxinem (což naznačuje, že citalopram neindukuje ani inhibuje P-glykoprotein).
Farmakokinetické studie neprokázaly žádný účinek na hladinu citalopramu nebo imipraminu, i když
hladina desipraminu, primárního metabolitu imipraminu, byla zvýšena. Při kombinaci desipraminu s citalopramem byl pozorován nárůst plazmatické koncentrace desipraminu. Může být potřebné snížení dávky desipraminu.
(cs)
|