salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: antiemetika a přípravky proti nevolnosti, antagonisté serotoninu (5-HT3).
ATC kód: A04AA02
Neurologické mechanismy, serotoninem zprostředkovaná nauzea a zvracení
Serotonin je hlavním neurotransmiterem, který je zodpovědný za zvracení po chemoterapii nebo radioterapii. Receptory 5-HT3 jsou lokalizovány na třech místech: zakončení nervus vagus v gastrointestinálním traktu, chemorecepční spouštěcí zóny umístěné v area postrema a centrum zvracení nucleus tractus solitarius v mozkovém kmeni. Chemorecepční spouštěcí zóny jsou lokalizovány ve spodní části čtvrté mozkové komory ( area postrema ). Tato struktura nemá dostatečně účinnou hematoencefalickou bariéru a může tak detekovat emetogenní látky ze systémové cirkulace i z mozkomíšního moku. Centrum zvracení je lokalizované v prodloužené míše v mozkovém kmeni. Většinu informací přijímá z chemorecepčních spouštěcích zón, informace z trávícího traktu pak prostřednictvím nervus vagus a sympatického nervstva.
Po vystavení záření nebo cytotoxickým látkám se serotonin (5-HT) uvolňuje z enterochromafinních buněk ve sliznici tenkého střeva, které jsou v bezprostřední blízkosti aferentních neuronů nervus vagus, na kterých jsou lokalizovány receptory 5-HT3. Uvolnění serotoninu aktivuje neurony nervus vagus prostřednictvím receptorů 5-HT3, což vede okamžitě k těžké emetogenní odpovědi zprostředkované chemorecepční spouštěcí zónou v area postrema .
Mechanismus účinku
Granisetron je účinné antiemetikum a vysoce selektivní antagonista receptorů 5-hydroxytryptaminu (5-HT3). Studie s radioaktivně značenými molekulami prokázaly, že granisetron má pouze zanedbatelnou afinitu k ostatním typům receptorů, včetně vazebných míst pro 5-HT a dopamin D2.
Nauzea a zvracení vyvolané chemoterapií a radioterapií
Perorální forma granisetronu má prokázaný preventivní účinek proti nauzee a zvracení vyvolaným protinádorovou chemoterapií u dospělých.
Postoperační nauzea a zvracení
Perorální forma granisetronu má prokázaný preventivní i léčebný účinek u postoperační nauzey a zvracení u dospělých.
Farmakologické vlastnosti granisetronu
Byly hlášeny interakce s neurotropiky a dalšími léčivými látkami prostřednictvím jejich účinku na cytochrom P450 (viz bod 4.5).
Studie in vitro prokázaly, že cytochrom P450 podskupiny 3A4 (zahrnutý do metabolismu některých hlavních narkotických látek) není granisetronem nijak ovlivněn. Ačkoli u ketokonazolu bylo prokázáno, že inhibuje oxidaci aromatického cyklu granisetronu in vitro , nejsou tyto účinky považovány za klinicky významné.
Ačkoli u antagonistů receptorů 5-HT3 bylo pozorováno prodloužení QT intervalu (viz bod 4.4), tento účinek je takového výskytu a rozsahu, že u normálních subjektů nemá klinický význam. Nicméně se při léčbě pacientů užívajících současně léky, o kterých je známo, že prodlužují QT interval, doporučuje monitorovat EKG i klinické abnormality (viz bod 4.5).
(cs)
|