salt:hasText
| - Nežádoucí účinky tiklopidinu se obvykle objeví na začátku léčby, a proto musí být pacient během prvních týdnů léčby pod lékařských dohledem.
Nežádoucí účinky, které se mohou během užívání tiklopidinu vyskytnout jsou klasifikovány do následujících skupin podle četnosti:
velmi časté ((1/10)
časté ((1/100 až <1/10)
méně časté ((1/1 000 až <1/100)
vzácné ((1/10 000 až <1/1 000)
velmi vzácné (<1/10 000)
- není známo (z dostupných údajů nelze určit)
Velmi časté
Časté
Méně časté
Vzácné
Velmi vzácné
Poruchy krve a lymfatického systému
agranulocy-tóza, neutropenie s klinickými příznaky jako je zimnice, horečka, bolest v krku a ulcerace v ústech (vyskytnou se nejčastěji po 4 až 8 týdnech léčby a jsou obvykle reverzibilní)
trombotická trombocytopenická purpura1
aplastická anémie2, izolovaná trombocytope-nie, trombocytope-nie s neutropenií, hemolytická anemie s retikulocytózou, pancytopenie, trombocytóza, eozinofilie a leukémie
Poruchy imunitního systému
sepse, imunní trombocytope-nie, angioedém, alergická pneumonitida, systémový lupus (s pozitivní ANA), sérová nemoc
Poruchy nervového systému
bolest hlavy, závratě
paralýza, periferní neuropatie, parestezie, slabost, bolest na hrudi, bolest břicha, kloubů nebo svalů
Poruchy ucha a labyrintu
tinitus
Cévní poruchy
krvácení (epistaxe, ekchymóza, petechie, podspojivkovénebo podkožní hematomy, hemoptýza, hematemeze, meléna, hematurie, metroragie, dlouhotrvající krvácení nebo prosakování krve ze zranění a poranění)
vnitřní krvácení (krvácení do mozku, hemothorax, krvácení do kloubů, retroperitoneální-ho prostoru nebo perikardia)
vaskulitida, hypotenze, neobjasněný šok
Gastrointesti-nální poruchy
průjem3
zvracení, bolest břicha, nadmutí břicha, plynatost a dyspepsie
nechutenství, žaludeční vřed
Poruchy jater a žlučových cest
hepatitida, žloutenka
jaterní nekróza, selhání jater
Poruchy kůže a podkožní tkáně
kožní vyrážka (makulopa-pulární nebo urtikariární)4
purpura
Stevens-Johnsonův syndrom, erythema multiforme, exfoliativní dermatitida
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně
artropatie, myositida
Poruchy ledvin a močových cest
selhání ledvin, akutní intersticiální nefritida, nefrotický syndrom
Vyšetření
zvýšená aktivita jaterních enzymů
hyponatrémie
Sérové hladiny cholesterolu a triglyceridů se mohou zvýšit o 10 %. Poměr HDL/LDL cholesterolu je obvykle nezměněn. V současnosti neexistuje důkaz, že tyto změny by mohly znamenat další kardiovaskulární riziko. Zvýšené hladiny bilirubinu byly pozorovány vzácně.
1 Nejzávažnějším nežádoucím účinkem tiklopidinu (někdy s fatálním koncem) je trombotická trombocytopenická purpura. Vyskytuje se hlavně během prvních třech měsíců léčby a nejčastěji po 3 až 4 týdnech léčby. Klinicky se manifestuje jako horečka, bledost, petechie, purpura, tmavá moč, žloutenka a neurologické poruchy (neschopnost mluvit, křeče, paréza, poruchy vědomí až koma). Klinické příznaky obvykle předcházejí laboratorním nálezům (trombocytopenie, anémie a objevení se schistocyt v periferní krvi). Léčba tiklopidinem musí být ihned přerušena a pacient musí dostat infuzi plazmy a pokud je to nutné transfuzi krevních destiček nebo náhradu plazmy (plazmaferéza). Transfuze krevních destiček není doporučena, protože může zhoršit nebo uspíšit trombózu. Pokud je léčba včasná, většina pacientů se bez následků zotaví.
2Aplastická anémie se objevuje ještě vzácněji a je velmi závažným nežádoucím účinkem tiklopidinu. Vyskytuje se hlavně během prvních třech měsíců léčby, nejčastěji po 4 až 8 týdnech léčby. Její klinické projevy jsou horečka, bledost kůže a sliznic, petechie, někdy také krvácení dásní a zánět a ulcerace sliznic. Krevní obraz ukazuje pancytopenii; cytologické a histologické vyšetření kostní dřeně odhalí snížený počet myeloidních a lymfatických kmenových buněk. Léčba tiklopidinem musí být ihned přerušena. Včasná vhodná léčba (transfuze koncentrátu erytrocytů a trombocytů, léčba antibiotiky, imunosupresivními léky, transplantace kostní dřeně a léky stimulující kostní dřeň) mohou snížit mortalitu pacientů.
3 Nejčastějším nežádoucím účinkem je průjem, který se vyskytuje u 20 % pacientů a je závažný u 2 % pacientů. Vyskytuje se obvykle během prvních třech měsíců léčby a spontánně odezní během 1 až 2 týdnů. Jestliže je průjem závažný nebo dlouhotrvající, musí se léčba přerušit.
4 Kožní vyrážka se obvykle vyskytne během prvních třech měsíců léčby (v průměru po 11 dnech). Po přerušení léčby vymizí během několika dnů. Obvykle se po obnovení léčby znovu nevrátí.
Pokud se vyskytnou závažné nežádoucí účinky, léčba se musí přerušit.
(cs)
|