salt:hasText
| - Těhotenství
S výjimkou podávání během porodu nejsou u těhotných žen s podáváním artikainu žádné zkušenosti. Studie na zvířatech nenaznačují žádné přímé ani nepřímé škodlivé účinky artikainu na těhotenství, embryonální/fetální vývoj, porod ani postnatální vývoj. Studie na zvířatech prokázaly, že adrenalin má toxické reprodukční účinky v dávkách vyšších, než je maximální doporučená dávka (viz bod 5.3). Adrenalin i artikain procházejí placentární bariérou, ačkoli artikain v menší míře než ostatní lokální anestetika. Koncentrace artikainu zjištěné v séru novorozenců odpovídaly zhruba 30 % maternální dávky. V případě neúmyslného intravaskulárního podání matce může adrenalin snížit perfuzi uteru. Během těhotenství je možné Ultracain podávat pouze po pečlivé analýze poměru rizika a přínosu.
Pouze pro Ultracain 1:100 000, 40 mg/ml + 0,010 mg/ml, injekční roztok:
Kvůli nižšímu obsahu adrenalinu je lépe dát přednost přípravku Ultracain 1:200 000, 40 mg/ml + 0,005 mg/ml spíše než přípravku Ultracain 1:100 000, 40 mg/ml + 0,010 mg/ml.
Kojení
Vzhledem k rychlému poklesu sérových hladin a rychlé eliminaci nejsou klinicky významné hladiny artikainu v mateřském mléce nalézány. Adrenalin do mateřského mléka přechází, ale jeho poločas je také krátký. Při krátkodobém užívání není obvykle nutné přerušovat kojení.
Fertilita
Studie u zvířat zkoumající artikain 40 mg/ml + adrenalin 0,010 mg/ml neprokázaly vliv na fertilitu (viz bod 5.3). V terapeutických dávkách se u lidí neočekávají žádné nežádoucí účinky na fertilitu.
(cs)
|