salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: oftalmologika, beta-blokátory - timolol, kombinace
ATC kód: S01ED51
Mechanismus účinku:
Přípravek Glaucotima obsahuje dvě léčivé látky: latanoprost a timolol-maleinát. Obě látky snižují zvýšený nitrooční tlak, ale každá jiným mechanismem účinku. Kombinovaný účinek vede k vyššímu snížení nitroočního tlaku, než je tomu při podání těchto látek samostatně.
Léčivá látka latanoprost, analog prostaglandinu F2α, je selektivní agonista prostanoidních FP receptorů, který snižuje nitrooční tlak zvýšením odtoku komorové vody z oka. Hlavní mechanismus účinku je založen na zvýšení odtoku komorové vody uveosklerální cestou. Zároveň bylo u člověka zjištěno i určité zvýšení snadnosti odtoku (snížení odtokové rezistence). Latanoprost nemá významný vliv na tvorbu nitrooční tekutiny, hematookulární bariéru a na intraokulární krevní oběh. Dlouhodobá léčba latanoprostem u opic po extrakapsulární extrakci čočky neměla žádný vliv na retinální cévy, jak bylo patrné z vyšetření fluorescenční angiografií. Během krátkodobé léčby latanoprostem u pacientů s pseudofakií nedošlo k prosakování fluoresceinu v oblasti zadního segmentu oka.
Timolol je neselektivní blokátor beta-1 a beta-2 (non-selektivní) adrenergních receptorů, který nemá významnější vnitřní sympatomimetickou aktivitu, přímý myokardiálně depresivní nebo membrány stabilizující účinek. Timolol snižuje nitrooční tlak snížením tvorby tekutiny v ciliárním epitelu.
Přesný mechanismus účinku není ještě zcela stanoven, ale pravděpodobně se jedná o inhibici zvýšené syntézy cyklického AMP, způsobenou endogenní beta-adrenergní stimulací. Timolol výrazněji neovlivňuje propustnost hematookulární bariéry pro plazmatické proteiny. U králíků neměl timolol po dlouhodobé léčbě účinek na regionální krevní průtok okem.
Farmakodynamické účinky
Ve studiích ke stanovení dávky způsobila kombinace latanoprost/timolol signifikantně vyšší pokles průměrného diurnálního nitroočního tlaku v porovnání s latanoprostem a timololem podanými v monoterapii jedenkrát denně. Ve dvou kontrolovaných, dvojitě zaslepených, šestiměsíčních klinických studiích byl účinek kombinovaného přípravku na snižování nitroočního tlaku porovnáván s účinkem latanoprostu a timololu v monoterapii u pacientů s nitroočním tlakem nejméně 25 mm Hg nebo vyšším. Po 2-4 týdnech léčby timololem (průměrný pokles IOP od zahájení 5 mm Hg) byl po 6 měsících léčby kombinovaným přípravkem (dvakrát denně) pozorován další pokles průměrného IOP o 3,1 mm, 2,0 mm a 0,6 mm Hg. Účinek kombinace na snížení IOP přetrvával během šestiměsíční navazující otevřené studie.
Existující údaje naznačují, že podávání večer může být na snížení nitroočního tlaku větší vliv než podávání ráno. Při zvažování, zda doporučit ranní nebo večerní podávání, je však třeba vzít v úvahu životní styl pacienta a jeho preference.
Je třeba mít na paměti, že studie naznačují, že i v případě nedostatečné účinnosti fixní kombinace může být stále účinné podávání samotného latanoprostu nebo timololu jednou denně.
Účinek přípravku Glaucotima nastupuje do 1 hodiny a maximální účinek se projeví během 6-8 hodin. Po opakovaném podání se ukázalo, že přiměřená redukce nitroočního tlaku přetrvávala až 24 hodin od podání.
(cs)
|