salt:hasText
| -
Příznaky předávkování, opatření při předávkování a antidota
Možnost předávkování musí být vždy zvážena například při použití více než jednoho léku při sebevražedném úmyslu.
a) Příznaky předávkování:
Akutní intoxikace je charakterizována následujícími příznaky: nausea, zvracení, neklid, třes, ataxie, rozmazané vidění, letargie, deprese, poruchy řeči, zrakové halucinace, toxická psychóza a epileptické záchvaty; byl zaznamenán jeden případ maligní srdeční arytmie.
Byly pozorovány akutní toxické psychózy projevující se jako zmatenost s vizuálními halucinacemi a někdy kómatem a myoklonem po současném podání amantadinu a jiných antiparkinsonik.
b) Léčba předávkování:
Specifické antidotum neexistuje.
V případě život ohrožující intoxikace je nutná intenzívní léčba. Mezi terapeutická opatření patří dostatečný příjem tekutin a acidifikace moči pro rychlejší vyloučení léčivé látky, dále je možná sedace, antikonvulzívní léčba a podání antiarytmik (lidokain i.v.).
V případě neurotoxických příznaků je možné pomalu intravenózně podávat 1 až 2 mg fysostigminu každé 2 hodiny u dospělých a u dětí 2 krát 0,5mg každých 5 až 10 minut až do maximální dávky 2 mg/h.
Amantadin je omezeně dialyzovatelný (přibližně 5%) a hemodialýza není tudíž účinná.
Je doporučeno sledovat pacienta zvlášť pečlivě s ohledem na možné prodloužení QT intervalu a možnost vzniku komorových tachykardií typu torsade de pointes, např. elektrolytová nerovnováha (zvláště hypokalémie a hypomagnezémie) nebo bradykardie.
(cs)
|