salt:hasText
| - Kardiální známky a symptomy
Toxické účinky propafenonu na srdce se manifestují poruchou tvorby a šíření srdečního vzruchu, což se projeví prodloužením PQ intervalu a rozšířením QRS komplexu, potlačením automaticity SA uzlu, AV bloky, ventrikulámí tachykardií, ventrikulámím fluttrem a fibrilací. Dále snižuje kontraktilitu srdce (negativně inotropní účinek), což může přispět k hypotenzi až kardiogennímu šoku.
Ostatní známky a symptomy
Bolesti hlavy, závratě, poruchy vizu, parestézie, tremor, nauzea, zácpa a sucho v ústech jsou nejčastější extrakardiální projevy intoxikace.
U těžkých intoxikací se objevují tonicko-klonické křeče, parestézie, somnolence, kóma a zástava dýchání.
Léčba předávkování
Kromě obecných opatření musí být monitorovány všechny životní funkce a pokud je potřeba i upraveny na jednotce intenzívní péče.
Specifická opatření
- Bradykardie:
Redukce dávky nebo vysazení přípravku, případně atropin.
- SA-blok a AV blok II. nebo III. stupně:
Atropin, orciprenalin, léčba kardiostimulátorem pokud je třeba.
- Intraventrikulámí blok (blok Tawarových ramének):
Redukce dávky nebo vysazení přípravku, pokud je třeba elektroterapie, neboť neexistuje bezpečné antidotum, které by rušilo intraventrikulární blokádu vyvolanou antiarytmiky I. třídy.
V případě neúspěchu elektroterapie, je nutné aplikovat vysoké dávky orciprenalinu, aby se zkrátil QRS komplex.
- Srdeční nedostatečnost s poklesem krevního tlaku:
Vysazení přípravku.
Srdeční glykosidy.
U edému plic vysoké dávky nitroglycerinu, diuretika, a pokud je to nutné, i katecholaminy (např. adrenalin a/nebo dopamin a dobutamin).
- Prudká intoxikace (např. pokus o sebevraždu)
V případě výrazné hypotenze a bradykardie (pacient bude pravděpodobně v bezvědomí): Atropin 0,5-1 mg i.v., adrenalin 0,5-1 mg i.v., třeba i kontinuální infuze adrenalinu, rychlost infuze závisí na klinickém stavu pacienta.
- Křeče centrálního původu:
Diazepam i.v., udržet volné dýchací cesty nebo pokud je to nutné zaintubovat pacienta a zavést řízené dýchání, podat myorelaxancia např. pancuronium 2-6 mg.
- Cirkulační zástava vyvolaná asystolií nebo komorovou fibrilací:
Kardiopulmorální resuscitace.
Zaintubovat pacienta a zavést řízené dýchání, zajistit adekvátní dýchání, pokud možno zásobovat více kyslíkem. Zajistit dostatečnou cirkulaci srdeční masáží (pokud je třeba i několik hodin!).
Podat adrenalin 0,5-1 mg i.v. nebo 1,5 mg zředěného v 10ml fyziologického roztoku podaného přes endotracheální trubici. Opakujte několikrát dle klinické odpovědi.
Podejte hydrogenuhličitan sodný 8,4 %, na začátku 1 ml/kg tělesné hmotnosti i.v., opakujte po 15 minutách. V případě komorové fibrilace defibrilujte. V případě neúspěchu opakujte po podání 5-15 mEq roztoku chloridu draselného i.v. Do infuze přidejte katecholaminy (adrenalin a/nebo dopamin/dobutamin). Někdy je potřeba do infuze přidat i koncentrovaný roztok chloridu sodného (80-100 mEq) dokud se nedosáhne sérové koncentrace sodíku 145-150 mEq/l.
Výplach žaludku.
Dexamethason 25-50 mg i.v.
40 % roztok sorbitolu 1 ml/kg tělesné hmotnosti i.v.
Kardiostimulátor.
Symptomatické opatření na jednotce intenzívní péče. Hemoperfuze je málo účinná. Hemodialýza je neúčinná vzhledem k vysoké vazbě (95 %) propafenonu na krevní bílkoviny a velkému distribučnímu objemu.
(cs)
|