salt:hasText
| - Aktivní látkou přípravku Glucobay je akarbosa, pseudotetrasacharid mikrobiálního původu. Akarbosa může být použita k léčbě pacientů s IDDM (závislých na insulinu (insulin dependent)) i non-IDDM (nezávislých na insulinu (non-insulin dependent)) diabetem.
U všech testovaných živočišných druhů projevuje akarbosa aktivitu ve střevním traktu. Účinek akarbosy je založen na inhibici střevních enzymů ((-glukosidáz), které se zúčastňují štěpení disacharidů, oligosacharidů a polysacharidů. To vede k dávkově závislému zpomalení trávení těchto sacharidů.
Zvláště je významné, že glukóza se uvolňuje ze sacharidů a vstřebává do krve podstatně pomaleji. Tímto mechanismem akarbosa snižuje a oddaluje postprandiální vzestup glykemie. Výsledkem rovnoměrného působení na vstřebávání glukózy ze střeva je vyrovnání výchylek hladin krevní glukózy v průběhu dne a snížení průměrných hodnot glykémie.
Akarbosa snižuje abnormálně vysokou koncentraci glykozylovaného hemoglobinu.
V rámci prospektivní, randomizované, dvojitě zaslepené, placebem-kontrolované studie (léčba 3-5 let, průměrně 3,3 roky) prováděné s 1 429 pacienty s prokázanou porušenou tolerancí glukózy se relativní riziko vzniku diabetu typu 2 snížilo o 25%. U těchto pacientů se výrazně snížilo riziko veškerých kardiovaskulárních příhod, a to o 49%, zatímco riziko infarktu myokardu se výrazně redukovalo o 91%.
Tyto výsledky byly potvrzeny meta-analýzou sedmi placebem kontrolovaných studií (celkově 2180 pacientů, 1248 akarbosa, 932 placebo) v rámci kterých byla akarbosa užita při léčbě diabetu typu II. U těchto pacientů se riziko veškerých kardiovaskulárních příhod snížilo o 24%, zatímco riziko infarktu myokardu se snížilo o 64%.
Obě změny byly statisticky významné.
(cs)
|