salt:hasText
| - Tenormin, stejně jako jiné beta‑blokátory:
ačkoli je kontraindikován u nekompenzovaného srdečního selhání (viz bod 4.3 ), může být použit u pacientů, jejichž známky srdečního selhání jsou zvládnuty. Zvýšené opatrnosti je třeba u pacientů s malou srdeční rezervou.
může zvýšit počet a trvání anginózních záchvatů u pacientů s Prinzmetalovou anginou pectoris, protože nezabraňuje vazokonstrikci věnčitých tepen zprostředkované alfa‑receptory. Tenormin je beta‑1 selektivní blokátor; jeho použití připadá tedy v úvahu, avšak vždy bude vyžadovat maximální opatrnosti.
ačkoli kontraindikace platí u závažné periferní tepenné oběhové poruchy (viz bod 4.3 ), může vyvolat zhoršení i u méně závažné poruchy periferního prokrvení.
vzhledem k negativnímu účinku na vodivost vyžaduje zvýšenou opatrnost u pacientů se síňokomorovým blokem prvního stupně.
může ovlivnit tachykardii u hypoglykemie.
může maskovat příznaky tyreotoxikózy.
v důsledku svého farmakologického působení snižuje srdeční frekvenci. Pokud se u léčeného pacienta objeví příznaky, které lze přisoudit pomalé srdeční frekvenci, bývá zapotřebí snížit dávku.
nemá být náhle vysazen u pacientů s ischemickou chorobou srdeční.
je-li podán pacientům s anamnézou anafylaktické reakce na určité alergeny, může zvýšit závažnost průběhu reakce na tyto alergeny. Tito pacienti nemusí reagovat na obvyklé dávky adrenalinu, užívané v léčbě alergických reakcí.
může způsobit zvýšení rezistence dýchacích cest u astmatických pacientů. Tenormin je beta‑1 selektivní blokátor, takže jeho použití u pacientů s lehčí formou astma bronchiale je možné, ovšem při zachování nejvyšší opatrnosti. Pokud dojde ke zvýšení rezistence dýchacích cest, je třeba Tenormin vysadit a v případě potřeby zavést bronchodilatační léčbu (např. salbutamolem).
opatrnosti je třeba u pacientů s psoriázou (nebezpeči exacerbace).
opatrnosti je třeba u pacientů s depresí.
u pacientů s feochromocytomem lze podat atenolol až po efektivní alfa‑1 blokádě při časté kontrole TK.
u pacientů s myastenia gravis může dojít ke zhoršení příznaků onemocnění.
(cs)
|