salt:hasText
| - Při použití sympatomimetických přípravků, včetně přípravku GYNIPRAL, mohou být pozorovány účinky na kardiovaskulární systém. Během postmarketingového období a v publikované literatuře byly zaznamenány údaje o vzniku ischemie myokardu spojené s beta-sympatomimetiky.
Tokolytická terapie V případě tokolytické terapie by měl být GYNIPRAL podáván s opatrností a je třeba zvážit sledování kardiorespiračních funkcí, včetně sledování EKG. Léčbu je potřeba přerušit, pokud se rozvinou příznaky ischemie myokardu (např. bolest na hrudi nebo změny na EKG). GYNIPRAL by neměl být užíván jako prostředek tokolytické terapie u pacientek se zvýšenými rizikovými faktory nebo u pacientek s pre-existujícím srdečním onemocněním (viz bod 4.3).
Během aplikace GYNIPRALu je nutné sledovat tepovou frekvenci a krevní tlak matky a srdeční frekvenci plodu.
Doporučuje se během terapie provádět pravidelné kontroly EKG. Pacientkám, které mají individuálně zvýšenou citlivost na sympatomimetika, smí být GYNIPRAL podáván jen v nižším individuálně přizpůsobeném dávkování za zvlášť pečlivého lékařského dohledu.
Při zřetelném zvýšení srdeční frekvence matky (přes 130/min) a při výraznějším poklesu krevního tlaku je třeba dávkování redukovat, při silnějších potížích, jako je dušnost, stenokardie, pocit tlaku na hrudi a při známkách srdeční insuficience je nutno GYNIPRAL okamžitě vysadit.
U těhotných pacientek s onemocněním diabetes mellitus je nutno kontrolovat látkovou výměnu uhlohydrátů, protože při podávání GYNIPRALU může zvláště v počáteční fázi terapie dojít k individuálně rozdílnému zvýšení hladiny cukru v krvi.
Jestliže dojde v časově krátkém odstupu od aplikace GYNIPRALu k porodu, je třeba u novorozenců dát pozor na známky hypoglykémie, a také z důvodu možnosti diaplacentárního přechodu kyselých metabolických produktů (laktát, ketonové kyseliny), na eventuelní vzestup acidity.
Při infúzní terapii přípravkem GYNIPRAL byl v ojedinělých případech, převážně se současným podáním kortikosteroidů, pozorován výskyt plicního edému. Při infúzní terapii je proto nutné pečlivé nepřetržité klinické sledování pacientky. To platí zvláště pro kombinovanou léčbu kortikosteroidy, a také pro případ koexistence průvodních onemocnění, která podporují retenci tekutin (onemocnění ledvin, EPH-gestóza).
Vzhledem k možnému nebezpečí plicního vzniku edému má být udržován malý infúzní objem a mají být používány roztoky bez elektrolytů.
Je třeba omezit přísun kuchyňské soli.
Při stavech nedostatku draslíku se zesilují účinky sympatomimetik na myokard, proto je třeba u pacientek, u kterých před zahájením tokolytické terapie existovala hypokalémie, provést substituci kalia.
Myokard může být některými anestetiky (např. halotanem) senzibilizován vůči sympatomimetikům, takže při současném podání může dojít k poruchám srdečního rytmu. GYNIPRAL je proto třeba před plánovanou anestezií s použitím halotanu vysadit.
Při dlouhodobé tokolytické terapii je třeba vyjasnit stav fetoplacentární jednotky, a to běžným vyšetřovacím postupem.
Klinické příznaky předčasného odlučování placenty mohou být při tokolytické terapii oslabeny.
Při prasknutí plodové blány a otevření děložní branky na 2 - 3 cm jsou vyhlídky na úspěch tokolytické terapie omezeny.
Při tokolytické terapii se mohou zvýraznit symptomy existující dystrofické myotonie. V takovém případě se doporučuje podat dávku difenylhydantoinu (phenytoin).
(cs)
|